Futbolda Dev İhale Yaklaşıyor

0

Türkiye Futbol Süper Ligi yayın ihalesinin hali hazırda sahibi olan Digiturk’ün sözleşmesi 25 Kasım tarihi itibariyle sona eriyor. Bu tarihten önce yayın hakları için ihaleye çıkacak olan Türkiye Futbol Federasyonu, kulüplerin istediği rakam olan yıllık 650 milyon doları yakalamaya çalışacak.

Süper Lig’de yer alan takımların sürekli yayın gelirlerinin azlığından şikayet ettiği bilinirken, yeni ihale sonucunda bu serzenişlerin en azından azaltılabileceği düşünülüyor.

Rekabet Kızışıyor

Futbola olan ilginin her geçen gün artması medya ve mobil operatör şirketlerini harekete geçirdi. Yeni yapılacak ihaleye katılmaya hazırlanan bir çok şirket bulunuyor. Başta şu an yayın haklarını elinde bulunduran Digiturk var. Yakın geçmişte Katar’dan beIN Medya Grubu tarafından satın alınan Digiturk için bu yayın ihalesini almak hayati önem arz etmektedir. Şirketin ana vizyonunu konumlandırdığı futbol yayınlarını kaptırması büyük ekonomik kayba neden olacak. Ayrıca prestij kaybı da cabası.

İhale için Digiturk’un karşısına çıkmaya hazırlanan şirketler de yoğun hazırlık içerisindeler. Başta Doğan Medya Grubu’nun sahibi olduğu D-Smart yayın ihalesi için maratona girmiş durumda. Son olarak Avrupa Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi yayın ihalelerini kazanan ve şu anda elinde bulunduran D-Smart için yeni hedef Türkiye Süper Ligi. Bununla birlikte Türk Telekom’un televizyon platformu olan Tivibu’nun da yayın ihalesi için zorlu rakiplerden olacağı biliniyor.

Kulüpler Kazanacak

Rekabetin üst düzeye çıkması şüphesiz ki futbolun ana aktörleri olan kulüplere yarayacak. Zira yayın gelirleri kulüpler için hayati öneme sahip. Kulüpler için gelir kalemlerinde en büyük paya sahip olan yayın gelirlerinin artması tüm kulüplerin ortak isteği.

Kulüpler Birliği hali hazırda yaklaşık 1,5 milyon abonesi bulunan Digiturk’ün abone sayısının yeterli olmadığına dikkat çekiyor. Pazarlama stratejileriyle bu sayının 5 milyona ulaştırılabileceği vurgusunu yapıyor. Yayın ihalesinin minimum yıllık 650 milyon dolar ile sonuçlanmasını bekleyen kulüplerin; meblağ bu miktarın altında kalırsa nasıl bir tavır alacakları merak konusu.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın