Ana SayfaEkonomiYerli Üretim İhalar Ucuz Maliyetli

Yerli Üretim İhalar Ucuz Maliyetli
Y

-

Türk mühendisler iş başında! Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş TUSAŞ/TAI’nin geliştirdiği ve ürettiği Hürkuş uçağının Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden sertifika alması ve sertifikanın Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (European Aviation Safety Agency /EASA) tarafından AB için geçerliliğinin onaylanması ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerinden bir istek daha geldi; insansız Hürkuş.

Bilindiği üzere Bayraktar adlı insansız hava aracı ağustos ayında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlandı. 2017 yılında kullanılması planlanan bir insansız hava aracı daha var ki o da Anka. Şimdi ise üçüncü silahlı insansız hava aracı için TSK’dan talep var.

Silahlı İnsansız Hürkuş Geliyor

Hürkuş’un silahlı ve insansız modelinin üretilmesi için çalışmalar başlıyor. TSK’dan gelen talep üzerine Hürkuş’un taşıma kapasitesinden yararlanılarak yeni bir insansız hava aracı geliştirilecek. Yeni insansız hava aracı Anka ve Hürkuş uçaklarının özgün özelliklerinin harmanlanmasıyla oluşacak. Üretim sürecindeki bazı prosedürler Hürkuş’un insansız hale gelmesiyle biraz atlanmış olacak. Yani 3. insansız hava aracının üretim aşaması kısa sürecek. Hürkuş’tan bazı sistemler çıkarılarak yerine bazı sistemler eklenecek. Aynı zamanda Hürkuş’un fazla yük taşıma kapasitesinden yararlanılacak. Maliyetlerde yüzde 25’e varan azalma olacak.

Uçağa sensörler, uzaktan komuta sistemleri, navigasyon ve bilgisayar sistemleri eklenirken; uçaktan artık insansız olacağı için fırlatma sandalyesi, kabin içi basınç, kabin içi gösterge, kabin için oksijen üretim cihazı, gaz kolu, levye, aydınlatma tertibatı ve iletişim sistemleri çıkarılmıştır. Kabin içi fazlasıyla boşaltılacağı için uçağın yük taşıma kapasitesinin artacağı belirtilmiştir. Ayrıca bu sayede maliyetler de önemli oranda azalacak.

Savunma Sanayii İhracatı Artıyor

Son yıllarda geliştirilen bu projeler sayesinde Türkiye’nin savunma sanayisinde dışa olan bağımlılığı azaldı ve buna paralel olarak da maliyetler önemli derecede azaldı. Savunma sanayiinde Türkiye’nin harcadığı rakamlar 10 milyar dolar seviyesinin altına çekilmiş oldu. Bununla birlikte son 5 yılda yapılan savunma sanayii ihracatı 1 milyar dolar seviyesinden 2 milyar dolar seviyesine çıktı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol