Ana Sayfa Ekonomi TCMB(Türkiye Merkez Bankası) Faiz Kararını Açıkladı

TCMB(Türkiye Merkez Bankası) Faiz Kararını Açıkladı

-

Türkiye Merkez Bankası Faiz İndirimini Ekim Ayında Pas Geçti

 Türkiye Merkez Bankası bugün gerçekleşen toplantısında faiz indirimine gitmeme kararı aldı. Son günlerde Türk Lirası değer kaybederken piyasalar bugünki MB toplantısına kitlendi. Merkez Bankası faiz indirimini bu ay pas geçmesi piyasalar tarafından olumlu karşılandı. TCMB toplantısından sonra dolarda da fiyatlanmalar görüldü.

Daha önce faiz koridoru üzerinde art arda 7 adet indirimin yapan Merkez Bankası 8,25 olan faiz koridoru üst bandında değişiklik yapmadı. Aynı zamanda TCBM Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısında 7,5 olan repo faizinde ve 7,25 olan faiz koridoru alt bandında da faiz indirimine gitmedi

Merkez Bankası Ekim ayı PPK toplantısında beklenenin aksine faiz indirimine gidilmemesinin gerekçesi olarak iktisadi faaliyetin ivme kaybetmesi ve kurdaki yükselmenin çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi engellemesi olarak göstermektedir. Aynı zamanda bu ay faiz indirimine gitmeyen Merkez Bankası para politikasındaki sadeleşme sürecindeki bir sonraki adımın yönünü ve zamanını verilere göre karar vereceklerini belirtti.

Türkiye Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından Dolar/TL Kurunda aşağı yönlü dalgalanmalar görüldü. Karar öncesi 3,0710 seviyelerinde olan dolar karar sonrası 3,0517’ye kadar düştü. Fakat ekonomistler TCBM faiz kararından sonra aşağı yönlü fiyatlanmanın kalıcı olmayacağını söylüyor. Buna neden olarak da jeopolitik risklerin artmasını ve piyasalarda FED ‘in faiz artırımı beklentilerinin artmasını gösteriyorlar.

Ekonomistler MB’ın faiz indirimine girmemesini Türk Lirası’nın değer kaybetmesine, FED ‘in faiz arttırma riskinin bulunmasına ve petroldeki hareketliliğe bağlıyorlar.  

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,866BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
34TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler