Kredini Halk Bankası’ndan Al, İşini Kur

0

İş kurmak isteyen ancak bunun için gerekli finansmanı sağlayamayan vatandaşlarımız için müjdeli haber Halk Bankası’ndan geldi. Hükümet politikalarına paralel olarak işsiz vatandaşlara kredi verecek olan Halk Bankası; bu sayede hem likidite döngüsü sağlamayı, hem de istihdam yaratmayı hedefliyor.

Bu kapsamda banka tarafından geliştirilen “işyeri kredisi”  ile girişimci ruhu taşıyan müşteriler hayallerindeki işyerini kısa sürede açma imkanına sahip olabileceklerdir.

Azami Vade 120 Ay, Azami Tutar 100.000 Türk Lirası

İşyeri Kredisi kampanyası kapsamında Halk Bankası tarafından belirlenen vade seçenekleri 12 aydan 120 aya kadar uzamaktadır. Müşteri aldığı kredinin geri ödemesini bu aralıkta kendi belirleyeceği zaman diliminde geri ödeme imkanına sahip olacaktır. Halk Bankası tarafından bütün vade ve kredi miktarı seçeneklerinde aylık faiz oranı yüzde 1,29 olarak belirlenmiştir.

Kredi uyarınca müşteriye sağlanacak miktar 100.000 Türk Lirası olarak tayin edilmiştir. İşyeri kurmak için alınacak olan gayrimenkulün ekspertiz değerinin yarısına kadar işyeri kredisinden faydalanmak mümkündür. Kalan yüzde 50’lik kısmın maddi karşılığı müşteri tarafından sağlanmalıdır. Örneğin 150.000 Türk Lirası değerinde bir dükkan almak isteyen müşteri, bankadan dükkan değerinin yarısı olan 75.000 Türk Lirası tutara kadar kredi kullanabilecektir.

Kredi Tahsis Ücreti Binde 5

Halk Bankası tarafından verilen işyeri kredisi kapsamında müşterilerden kredi tahsis ücreti kesilecektir. Uygulanacak kredi tahsis ücreti, kullanılacak kredi miktarının binde beşi kadardır. Ayrıca müşterilerden ortalama 800 Türk Lirası ekspertiz ücreti tahsil edilecektir.

Bununla birlikte krediyi kullanan müşterinin kredi vadesi süresince hayat sigortası yaptırması gerekmektedir. Hayat sigortası poliçesi ortalama 150 Türk Lirası olup, banka tarafından müşteriden tahsil edilmektedir. Kampanya kapsamında işyeri kredisinin müşterilere maliyeti yıllık bazda yüzde 21 seviyesinde gerçekleşecektir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın