Ana SayfaEkonomiFETÖ’nün Ülkeye Maliyeti Ne Kadar?

FETÖ’nün Ülkeye Maliyeti Ne Kadar?
F

-

FETÖ ile mücadelenin mali bilançosu açıklandı. FETÖ’nün kasasından çıkan 472 milyon Türk lirasına, çek ve senetlere devlet tarafından el konuldu. Ayrıca FETÖ’ye üye olanların mal varlıklarına da el konuldu.

15 temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’yle mücadele başladı. Hükümetiyle, işçisiyle, kadınıyla, çocuğuyla tüm Türk milleti birlik olup her alanda FETÖ ile mücadele etti ve etmeye de devam ediyor. FETÖ’ye üye olma suçlaması ile binlerce insan tutuklandı, binlercesi meslekten ihraç edildi, binlercesinin mal varlıklarına el konuldu. Binlerce kurum; hastane, iş yeri, okul, şirket kapatıldı veya devlete geçti.

El Koymalar Maliyeti Hafifletti

Maliye bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasına göre FETÖ’nün kasasından 385 milyon Türk lirası nakit, 87 milyon değerinde çek ve senet çıktığını, ve bunlara el konulduğunu belirtti. Naci Ağbal “Milletten giden yine millete döndü; himmet adı altında insanların dini duygularını sömürerek toplanan paralar artık devletin kasasında” dedi. Bakan Ağbal; FETÖ’ye üye olduğu tespit edilen ve görevden atılan memurların mal varlıklarının dondurulduğunu belirtti. Görevden atılan memurların çoğunun bankalardan paralarını kaçırmak istediklerini, bankaların ise şüphelendikleri işlemleri MASAK’a (Mali Suçları Araştırma Kurumu) bildirdiklerini ve para kaçırma işlemini engellediklerini belirtti. Bakan şu ana kadar binin üzerinde hesabın dondurulduğunu belirtti.

FETÖ’ye ait toplam 4482 kurum kapatıldı. Bu kurumlara ait 1361 bina ve 7,2 milyon metrekare araziye devlet tarafından el konuldu. FETÖ bağlantılı kurumlar arasında; hastaneler, tetkik merkezleri, pansiyonlar ve yurtlar, öğretim kurumları, vakıf ve dernekler, sendikalar, üniversiteler, dershaneler, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete ve dergi dağıtım kanalları bulunuyor. Ayrıca Maliye bakanı Naci Ağbal; FETÖ’nün piyasadaki şirket ve kurumlara 400 milyon lira borcu olduğunu belirterek, el konulan kurumları devralmadan önce bu kurumlarla iş yapan iyi niyetli şirket ve şahıslara alacaklarının ödeneceğini belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol