FETÖ’nün Ülkeye Maliyeti Ne Kadar?

0

FETÖ ile mücadelenin mali bilançosu açıklandı. FETÖ’nün kasasından çıkan 472 milyon Türk lirasına, çek ve senetlere devlet tarafından el konuldu. Ayrıca FETÖ’ye üye olanların mal varlıklarına da el konuldu.

15 temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’yle mücadele başladı. Hükümetiyle, işçisiyle, kadınıyla, çocuğuyla tüm Türk milleti birlik olup her alanda FETÖ ile mücadele etti ve etmeye de devam ediyor. FETÖ’ye üye olma suçlaması ile binlerce insan tutuklandı, binlercesi meslekten ihraç edildi, binlercesinin mal varlıklarına el konuldu. Binlerce kurum; hastane, iş yeri, okul, şirket kapatıldı veya devlete geçti.

El Koymalar Maliyeti Hafifletti

Maliye bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasına göre FETÖ’nün kasasından 385 milyon Türk lirası nakit, 87 milyon değerinde çek ve senet çıktığını, ve bunlara el konulduğunu belirtti. Naci Ağbal “Milletten giden yine millete döndü; himmet adı altında insanların dini duygularını sömürerek toplanan paralar artık devletin kasasında” dedi. Bakan Ağbal; FETÖ’ye üye olduğu tespit edilen ve görevden atılan memurların mal varlıklarının dondurulduğunu belirtti. Görevden atılan memurların çoğunun bankalardan paralarını kaçırmak istediklerini, bankaların ise şüphelendikleri işlemleri MASAK’a (Mali Suçları Araştırma Kurumu) bildirdiklerini ve para kaçırma işlemini engellediklerini belirtti. Bakan şu ana kadar binin üzerinde hesabın dondurulduğunu belirtti.

FETÖ’ye ait toplam 4482 kurum kapatıldı. Bu kurumlara ait 1361 bina ve 7,2 milyon metrekare araziye devlet tarafından el konuldu. FETÖ bağlantılı kurumlar arasında; hastaneler, tetkik merkezleri, pansiyonlar ve yurtlar, öğretim kurumları, vakıf ve dernekler, sendikalar, üniversiteler, dershaneler, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete ve dergi dağıtım kanalları bulunuyor. Ayrıca Maliye bakanı Naci Ağbal; FETÖ’nün piyasadaki şirket ve kurumlara 400 milyon lira borcu olduğunu belirterek, el konulan kurumları devralmadan önce bu kurumlarla iş yapan iyi niyetli şirket ve şahıslara alacaklarının ödeneceğini belirtti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın