Ziraat Bankası’ndan Çiftçi ve Besiciye 180.000 Lira Kredi İmkanı

0

Günümüz bankacılık sektörüne ayak uydurarak bütün alanlarda kredi imkanı sunmaya çalışan Ziraat Bankası; kuruluş amacı olan “Çiftçiyi destekleme” idealinden de vazgeçmiyor. Bu alanda çiftçiye büyük imkanlar sunan bankadan bir kampanya daha geldi.

Tarım Gıda ve Hayvancılık bakanlığı tarafından çiftçiye destek için onaylanan hibe tutarının 3 katına kadar; “Proje Kredisi ve Hibe + Proje Kredisi” Ziraat Bankası tarafından işletme kredisi veriliyor.

Bakanlıktan Alınan Kredinin 6 Katı da Ziraat Bankası’ndan

Genç çiftçileri destekleme kredisi kampanyası kapsamında banka tarafından verilen kredi; proje kredi limiti + işletme kredisi limiti toplamından oluşmaktadır. Bakanlıkça verilen hibenin tamamını -30.000 Türk Lirası-  almaya hak kazanan bir müşteriye banka tarafından azami kullandırılabilecek kredi tutarı 90.000 TL (proje kredi limiti) + 90.000 TL (işletme kredi limiti) olmak üzere 180.000 TL’yi bulacaktır.

Krediden yararlanarak işlerini büyütmek isteyen çiftçi ve besicilerin faaliyet gösterdikleri alan için gayet geniş bir yelpaze belirlenmiş durumda. Etçi ve kombine ırklarla yapılan büyükbaş besi hayvancılığı, damızlık süt sığırı yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, serbest sistem yumurta tavukçuluğu, serbest sistem kaz, ördek, hindi yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı sebze yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı muz yetiştiriciliği ve kültür mantarı üretimi alanlarında üreticiye kredi desteği sunulmaktadır.

Üreticilerin kredi kullanımlarında da kısıtlama bulunmamaktadır. Arazi alımı, sera yapımına yönelik inşai yatırımlar ile basınçlı sulama sistemleri için ihtiyaç duyulabilen su deposu dışındaki inşaat yatırımları, işletme satın alımları (besi çiftliği, süt çiftliği, kurulu sera vb.), traktör alımları gibi işletmenin ana ihtiyaçlarını oluşturan demirbaşlar için çekilen kredi kullanılabilecektir.

Krediden yararlanmak isteyen müşterilerin Ziraat Bankası Şubeleri’ne ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) belgeleri ile birlikte şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın