Ana SayfaEkonomiMehmet Şimşek: Katılım Bankacılığı Her Geçen Gün Büyüyor

Mehmet Şimşek: Katılım Bankacılığı Her Geçen Gün Büyüyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Faizsiz bankacılık sektörü her geçen gün büyüyor. Türkiye’de faizsiz bankacılık olarak bilinen katılım bankaları, bankacılık sektöründe yüzde 5’lik bir paya sahip. Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek 2025 yılında katılım bankalarının sektördeki büyüklüğünü yüzde 15’e çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Dünya genelinde faizsiz bankacılık sektörü yatırıma değer görülmekte ve işlem hacmi günden güne artmaktadır. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şuan küresel çapta katılım bankalarının 2 trilyon dolar büyüklüğünde olduğunu belirtti.

Katılım Bankacılığının Geleceği Parlak

Sektörün günden güne büyüdüğünü ifade eden Mehmet Şimşek, önümüzdeki 5 yıl içinde bu rakamın 3,5 trilyon dolara ulaşabileceğini belirtti. Türkiye’nin de böyle bir büyüklüğe ve büyüme potansiyeline sahip olan sektörden daha fazla pay alması gerektiğini söyleyerek bu konudaki çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Türkiye’de katılım bankalarının sayısı günden güne artmakta. Kamu bankası olan Vakıfbank ve Ziraat Bankası katılım bankaları arasında öne çıkmış durumda. Katılım bankalarının büyüklüğü 2015 yıl sonu itibari ile 120 milyar Türk lirası civarında. Ve günden güne de ekonomik alanda büyüme kaydediyor. Katılım bankalarından Türk lirası ve döviz olarak kira sözleşmesi ihraç edildiğini bildiren Mehmet Şimşek, günümüze kadar 15 kira sözleşmesi ihraç edildiğini dile getirdi.

Mehmet Şimşek Borçlanma araçlarının çeşitlendirilmesi, ülkemize yeni yatırımcılar kazandırılması konusunda kira sözleşmelerinin portföyleri arasında her zaman bulunacağını belirtti.  Faizsiz bankacılığın özellikle körfez ülkelerinde “İslami” bulunduğundan dolayı büyük rağbet gördüğünün altını çizdi. Katılım bankacılığının sektördeki hızlı tırmanışının yurt dışından gelen yabancı sermaye ile desteklendiğini de dikkat çekti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.