Mehmet Şimşek: Katılım Bankacılığı Her Geçen Gün Büyüyor

0

Faizsiz bankacılık sektörü her geçen gün büyüyor. Türkiye’de faizsiz bankacılık olarak bilinen katılım bankaları, bankacılık sektöründe yüzde 5’lik bir paya sahip. Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek 2025 yılında katılım bankalarının sektördeki büyüklüğünü yüzde 15’e çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Dünya genelinde faizsiz bankacılık sektörü yatırıma değer görülmekte ve işlem hacmi günden güne artmaktadır. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şuan küresel çapta katılım bankalarının 2 trilyon dolar büyüklüğünde olduğunu belirtti.

Katılım Bankacılığının Geleceği Parlak

Sektörün günden güne büyüdüğünü ifade eden Mehmet Şimşek, önümüzdeki 5 yıl içinde bu rakamın 3,5 trilyon dolara ulaşabileceğini belirtti. Türkiye’nin de böyle bir büyüklüğe ve büyüme potansiyeline sahip olan sektörden daha fazla pay alması gerektiğini söyleyerek bu konudaki çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Türkiye’de katılım bankalarının sayısı günden güne artmakta. Kamu bankası olan Vakıfbank ve Ziraat Bankası katılım bankaları arasında öne çıkmış durumda. Katılım bankalarının büyüklüğü 2015 yıl sonu itibari ile 120 milyar Türk lirası civarında. Ve günden güne de ekonomik alanda büyüme kaydediyor. Katılım bankalarından Türk lirası ve döviz olarak kira sözleşmesi ihraç edildiğini bildiren Mehmet Şimşek, günümüze kadar 15 kira sözleşmesi ihraç edildiğini dile getirdi.

Mehmet Şimşek Borçlanma araçlarının çeşitlendirilmesi, ülkemize yeni yatırımcılar kazandırılması konusunda kira sözleşmelerinin portföyleri arasında her zaman bulunacağını belirtti.  Faizsiz bankacılığın özellikle körfez ülkelerinde “İslami” bulunduğundan dolayı büyük rağbet gördüğünün altını çizdi. Katılım bankacılığının sektördeki hızlı tırmanışının yurt dışından gelen yabancı sermaye ile desteklendiğini de dikkat çekti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın