Citi Bank Konut Kredisi

0

Citi Bank konut kredisi piyasasına da hızlı bir giriş yaptı. Banka konut kredisinde vadeyi azami 120 ay olarak belirledi. Konut alımı pahalı bir yatırım olduğundan bu süreci uzun vadeye yaymak herkesin temel isteği. Bu isteği göz önünde bulunduran Citi Bank 10 yıla kadar konut kredisi imkanı sunmaktadır.

Konut kredisi kapsamında 12 aydan 120 aya kadar vade seçeneği yelpazesinden faydalanmak mümkündür. Citi Bank’ta vade seçeneğine göre faiz oranları farklılık göstermektedir. 12 ay için 0,90’ dan başlayan konut kredisi faiz oranları; 13- 48 ay aralığında 0,95 oranına yükselmektedir. 49- 72 ay vade aralığı için banka 0,99 aylık faiz oranı uygulamaktadır. 73- 120 ay aralığında vade seçeneği tercih ederek konut kredisi kullanmak isteyen müşteriler için oran aylık yüzde 1,05 seviyesindedir.

Maksimum Yüzde 80’ine Kadar Finansman

Citi Bank satın alınacak konutun ekspertiz değerinin en fazla %80’ine kadar finansman desteği sağlamaktadır. Örneğin; 150.000 Türk Lirası değerinde bir ev satın alınmak istendiğinde çekilebilecek kredi tutarı 120.000 Türk Lirasını geçemez.

Konut kredisi için DASK ve konut sigortası yaptırılması zaruridir. DASK ve Konut sigortasının, konutun bulunduğu yer ve konutun metrekaresine göre değişebileceği bilinmelidir. Kredi Tahsis Ücreti banka tarafından başlangıçta bir defaya mahsus olarak alınır. Bu tutar; kredi tutarının %0,5’i (binde beşi) olarak hesaplanmaktadır. Yani 100.000 Türk Lirası kredi kullandığınızda banka bunun 500 TL’lik kısmını bir defaya mahsus, kredi tahsis ücreti olarak tahsil edecektir.

Ayrıca konut sigortası, hayat sigortası ve zorunlu deprem ve doğal afet sigortası (DASK) prim ücretleri müşteriden tahsil edilmektedir. Bu poliçelerin Citi Bank’ta kredi kullanılırken yaptırılması durumunda -48 ay vade süresi üzerinde- konut kredisi faiz oranlarında 0,03 puan indirim uygulanmaktadır.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın