Her Ay Farklı Maaş Almaya Hazırlanın

0

Bundan sonra prime esas kazancın yüzde 3’lük kısmı maaşlardan kesilecek. Prime esas kazanç her ay değişeceği için vatandaşın eline geçen de her ay değişecek.

Bakanlar Kurulunda kabul edilen “zorunlu bireysel emeklilik” kanunu 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girecek. Zorunlu bireysel emeklilik kanunu kabul edilen şekliyle yürürlüğe girerse her ay 45 yaş altı çalışan nüfusun, prime esas kazancının yüzde 3’ü kesilecek.

Prime Esas Kazanca Göre Kesinti Dönemi

Prime esas kazanç asgari ücrete endeksli olarak değişiyor. Bulunduğumuz yıl itibari ile prime esas ücretin alt limiti 647 Türk lirası, üst limiti ise 10 bin 700 Türk lirası civarında. Prime esas ücrete dahil edilen kazanımlar; asıl ücret, kazançtan pay alınarak kazanılan ücret, fazla mesai ücretleri, primler, yıllık ikramiyeler şeklinde sıralanabilir. Prime esas ücret üst limiti aştığı takdirde artan miktar bir sonraki aya devredilerek, bir sonraki ayın prime esas ücretine dahil ediliyor. Bu sisteme göre birçok çalışanın maaşları aylık farklılık gösterebiliyor. Çalışanların maaşından kesilecek olan prim, prime esas kazancın yüzde 3’ü olmasına ek olarak bu oranı 2 katına çıkarmak, yüzde 1’e kadar düşürmek ve katkı payına maktu limit getirmek Bakanlar Kurulunun yetkisi dahilinde olacak.

Zorunlu Bireysel Emeklilik’te otomatik katılıma ilişkin çalışan eğer isterse emeklilik sözleşmesinde belirtilmiş prim miktarını artırabilmektedir. Daha yüksek bir meblağın prim olarak ödenmesini işvereninden talep edebilmektedir. Aynı zamanda çalışan eğer zorunlu bireysel emekliliğe katılmak istemiyorsa 2 ay içerisinde sistemden çıkıp prim ödememe hakkına sahiptir. Emeklilik sözleşmesini iptal ettirdiği takdirde, çalışanın ücretinden kesilen katkı payı varsa iade edilmektedir. Kesilen katkı payından herhangi bir kazanç sağlanmışsa aynı şekilde o meblağ da çalışana verilmektedir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın