Ana SayfaEkonomiAsgari Ücrette Düzenleme Tamam, Kimsenin Geliri 1.300 Liranın Altına Düşmeyecek!

Asgari Ücrette Düzenleme Tamam, Kimsenin Geliri 1.300 Liranın Altına Düşmeyecek!
A

-

Ak Parti asgari ücretin 1.300 Lira olmasını önce seçim vaadi olarak vermişti. Seçimden başarıyla çıkarak tek başına Hükümet kuran Ak Parti bu vaadini yerine getirmişti. Ancak bu kez de yükselen ücret nedeniyle asgari ücret alan vatandaşın vergi dilimine girmesi durumu ortaya çıkmıştı.

Vergi dilimine giren asgari ücretle çalışan vatandaşın maaşından en az 70 lira kesinti olması söz konuydu. Maliye Bakanı Naci Ağbal bu durumun çözüme kavuşturulduğunu ve kimsenin 1.300 liranın altında ücret almayacağını bildirdi.

Vergiden Vazgeçeceğiz, Vatandaşı Mağdur Etmeyeceğiz

Maliye Bakanı Naci Ağbal Gelir Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili TBMM Genel Kurulu’nda konuştu. Ağbal, teklifin yaklaşık 7 milyon vatandaşı ilgilendiren yasal düzenleme olduğuna vurgu yaptı. Bakan Ağbal; “Eğer kişinin geliri ekim ayından itibaren herhangi bir şekilde bin 300 liranın altına düşerse, düşen kısım kadarlık ilave asgari geçim indirimi uygulamasını getirmiş olduk. Böylelikle yılın başında hükümet olarak söylediğimiz hususu yılın sonuna kadar gerçekleştirmiş oluyoruz” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal; kişinin evli ve çocuk sahibi olmasına göre asgari ücretin farklılık gösterdiğine vurgu yaparak; “Ocak ve Eylül ayları arasında dokuz ay boyunca net bin 300 lira alan bir bekâr asgari ücretli veya evli, eşi çalışan bir asgari ücretlinin Ekim ayından itibaren aylığı bin 231 liraya düşüyor. Dolayısıyla, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ücretlimizin gelirinde yaklaşık 70 lira azalma meydana geliyor. Bu söylediğim örnek evli, bir çocuklu, 2 çocuklu değişik, farklı kişi örneklerinde tekrarlayabiliyor. Yani bazen kişinin maaşı bin 249 liraya düşebiliyor, bazen bin 279 liraya düşebiliyor. Burada yapmış olduğumuz hazırlıkta eğer kişinin geliri ekim ayından itibaren herhangi bir şekilde bin 300 liranın altına düşerse, düşen kısım kadarlık ilave asgari geçim indirimi uygulamasını getirmiş olduk. Böylelikle yılın başında hükümet olarak söylediğimiz hususu yılın sonuna kadar gerçekleştirmiş oluyoruz. Yani hiçbir asgari ücretlimiz 2016 yılı içerisinde bin 300 liranın daha altında bir ücret elde etmemiş oluyor” dedi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol