ÖTV’de yeni düzen yolda. Araçlar modellerine, ağırlıklarına, fiyatlarına göre ÖTV ödeyebilecek. Bakanlar Kurulu’nun hazırladığı kanun tasarısı olan ” Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” dahilinde otomobillere ödenen ÖTV( Özel Tüketim Vergisi) hakkında da önemli bir madde bulunuyor.

Kanun tasarısı meclise gönderildi. Özel tüketim vergisi oranlarının artırılması veya düşürülmesi yetkisi Bakanlar Kurulu’na tanınmıştır. Bakanlar Kurulu araçlar için uygulanan ÖTV oranlarını bir katına kadar artırıp sıfıra kadar düşürme yetkisine sahiptir.

Kanun 2017 Yılı Gelmeden Yürürlüğe Girecek!

Bu kanun tasarısının öngördüğü değişiklik gerçekleşirse Bakanlar Kurulu ÖTV oranlarında farklı değişiklikler yapabilecek. Bu değişiklik ile vergi gelirlerinin artırılması planlanıyor.

Kanun tasarısına göre Bakanlar Kurulu’nun; otomobiller, 9 kişiye kadar yolcu taşıyan minibüsler ve 3,5 tonun altında yük taşıyan panelvanlar için ÖTV miktarına göre özel fiyat grupları oluşturmaya yetkili olacağı belirtiliyor. Tasarıya göre ÖTV sadece araçların motor hacmine göre değil; modeline, yük kapasitesine, fiyatına, kasa yapısına ve daha başka özelliklerine göre çeşitlendirilebilecek. Örnek verecek olursak yük taşıma kapasitesi aynı olan iki aracın fiyatları 40 bin lira ve 200 bin lira olduğunu varsayarsak, fiyat farkına göre alınacak Özel Tüketim Vergisi değişiklik gösterebilecek.

Kanun tasarısının öngördüğü değişiklik; otomobiller, düşük tonajda yük taşıyan araçlar ve az yolcu taşıyan araçlar için geçerli. Motosiklet, kamyon, otobüs, minibüs, kamyonet, uçak, yat gibi taşıtlar bu ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) çeşitlendirmesinin dışında tutulmuştur. Kanun tasarısı meclisten geçerek, olduğu şekliyle kabul edilirse 2017 yılına girmeden kanunun yürürlüğe gireceği bildirildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın