Türkiye Vergi Rekabetinde Dünyada 10. Sırayı Aldı

0

Türkiye vergi açısından rekabette dünyada 10. sırada. 35 ülke arasında yapılan vergisel açıdan rekabet sıralamasında, İngiltere 16, Almanya 20, ABD ise 31. sırada yer alıyor.

Ülkelerin vergi rekabetini ve tarafsızlığını ölçen Uluslararası Vergi Rekabeti Endeksi verileri açıklandı. Uluslararası Vergi Rekabeti Endeksine göre Türkiye birçok gelişmiş ülkeyi geride bırakarak 10. sıraya yerleşti.

Ülkemiz Birçok Avrupa Ülkesini Geride Bıraktı

Türkiye’nin kaydettiği bu ilerleme son yıllarda uyguladığı ekonomi politikalarına bağlanıyor. Bu politikalar arasında vergi oranlarında yapılan indirimler, üretimin ve yatırımın artması için yapılan destekler, istihdama yönelik sağlanan vergi indirimleri, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik vergi düşüşleri gibi düzenlemeler yer alıyor. Bu düzenlemelerin neticesinde Türkiye vergide rekabetçi ülkeler arasında üst sıralara yerleşmeyi başarmış görünüyor.

Uluslararası Vergi Rekabeti Endeksi verilerine göre en rekabetçi ülke sıralamasında başı çeken ülke Estonya. Estonya’yı takip eden Yeni Zellanda 2. sırada yer alırken, 3. sırada ise Litvanya yer alıyor. Gelişmiş ülkelere bakacak olursak İngiltere 16. sırada, Almanya 20. sırada yer bulurken ABD ise sondan 4. sırada yer alarak 31. oluyor. Listenin sonunda ise Yunanistan, Portekiz, İtalya, Fransa yer alıyor. 10. sıraya yerleşen Türkiye ilerleyen yıllarda ilk 5’te yer bulmayı planlıyor.

İlk 10’da yer alan ülkeler arasında İsviçre, İsveç, Hollanda gibi ülkeler bulunurken; Norveç, Güney Kore gibi ülkeler Türkiye’nin gerisinde kalıyor. Türkiye’nin ekonomik alanda gelişme göstermesi, yatırım ve üretime teşvik, istihdamın artırılması, vergi oranlarındaki düzenlemeler, yurt içi tasarrufların artırılması, ekonomide rekabet gücünün artırılması gibi stratejileri hayat bulmakta. Türkiye bu stratejileri uygulamaya devam ederek listedeki sırasını önlere çekmeyi planlıyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın