Uzakdoğu’dan Polisan’a Talip Çıktı

Türkiye’nin boya sektörünün devleri arasında yer alan Polisan; Japonya’nın önde gelen boya şirketlerinden biri olan Kansai’ye satılıyor. İki dev arasında hisse alım sözleşmesi imzalandı.

Devir ise aralık ayında gerçekleşecek. Polisan Holding bünyesinde bulunan Polisan Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin hisselerinin yüzde 50’sinin satıldığını KAP’ta (Kamuyu Aydınlatma Platformu) duyurdu.

Yüzde 50’si Satıldı, Kap Bildirimi Yapıldı

Polisan Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada; Polisan Boya hisselerinin tamamının Polisan Holding’e ait olduğu, Japon boya firaması Kansai Paint ile görüşmelerin bir süredir devam ettiği, Kansai Paint’in Polisan Boya’nın yüzde 50 hissesi için 113,5 milyon dolar ödeyeceği bildirildi. Bu miktarın 68,5 milyon dolarını Polisan Holding’e hisse bedeli olarak, kalanı ise Polisan Boya bünyesine katılım şeklinde ödeneceği belirtildi. Ayrıca Polisan Boya’nın 2017 yılı sonuna tamamlanacak bir tesis yatırımı olduğu belirtilerek, yatırımın 35 milyon euro olduğu açıklamaya eklendi.

Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi küresel pazara açılmak için her fırsatı değerlendirdiklerini belirtti. Yeni ülkelerle yapılan ortaklıkların dünya ekonomisinde yer edinmek açısından faydalı olacağını dile getiren Mizrahi, bu açıdan ortaya çıkan bu ortaklığın iki şirket için de fırsatlar sunacağını belirtti. Erol Mizrahi önümüzdeki yıl tamamlanacak olan tesisten bahsederek “Polisan Boya’nın dekoratif boya alanındaki teknik ekspertizinden ve Kansai Paint’in global pazardaki gücünden faydalanarak dünyada benzeri bulunmayan ürün ve hizmetleri sunmaya devam edeceğiz.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Kansai Paint Başkanı Hiroshi Ishino ise 50 yıllık geçmişi olan Polisan Boya ile kurduğu ortaklıktan memnun olduğunu belirterek, “Sektörümüze ev kozmetiği konseptini tanıtan Türkiye dekoratif boya pazarı lideri Polisan Boya bizim için de Türkiye’de köprü başı görevi üstlenecek.” diye sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.