Ana SayfaEkonomi2016 Zeytin Alım Fiyatları Açıklandı!

2016 Zeytin Alım Fiyatları Açıklandı!
2

-

Marmarabirlik 2016- 2017 yılı zeytin alım fiyatlarını duyurdu. 2016-2017 yılı kampanya kapsamında tavan barem fiyatı 8,5 lira, taban barem fiyatı ise 3 lira olarak belirlenmişti. Bu yıl ki hava şartlarından dolayı zeytinler erken olgunlaşmıştı. Marmarabirlik erken kararan zeytinleri bu yıl erken tarihte almaya başlayarak, alımlara 22 Ekim’de başlamıştı.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa kampanya kapsamında 25 ortaktan 56 bin ton ürün bulunduğunun bilgisini aldığını bildirdi. Asa; bu yıl kotasız alım yapacaklarını da sözlerine ekledi. Hidamet Asa zeytin fiyatlarından bahsederek, bu yıl yağlık zeytinin kilogramı 2 liradan satıldığını fakat kendilerinin 2,25 liradan alım yaparak üreticiye destek olduklarını belirtti. Yağlık zeytin fiyatlarının günlük piyasa durumuna göre değişebileceğini belirten Asa, 410 taneden ince olan zeytinin yağlık zeytin olarak alınacağını bildirdi.

Tavan 8,5 Lira, Taban 3!

2016-2017 ürün alım kampanyasında ise tavan barem fiyatının 8,5 lira, taban barem fiyatının ise 3 lira olduğunu söyledi. Fiyat açıklamalarında bulunan Asa, 15 Temmuz sonrası sıkıntılı geçen dönemin ardından, piyasanın üzerinde fiyat biçerek ortaklarının yüzünü yine güldürdüğünü belirtti. Hidamet Asa Marmarabirlik olarak 2016-2017 döneminde ortalama 240 milyon liralık bütçeye sahip olduklarını belirtti. Asa ürün alım bedellerinin yüzde 60’lık kısmının peşin ödeneceğini belirterek, kalan kısmının ise kampanya sonunda ödeneceğini bildirdi. Hidamet Asa ödemelerin zamanında ve eksiksiz olacağını belirterek, ödemelerle ilgili hiçbir sıkıntının olmayacağını da vurguladı.

Hidamet Asa ürün alım fiyatlarının piyasadaki arz talep dengesine göre değişeceğini belirtti. Asa, Marmarabirlik’in kilogram başına 2,5 lira üretim maliyeti uyguladığını belirtti. Ayrıca “Bu yıl kuraklıktan dolayı ince taneli ürün daha yoğunlukta. Maliyeti de dahil ettiğimizde özellikle yağlık zeytinde fiyat düşüş eğiliminde olacaktır. Bu sadece Marmarabirlik’te değil genel piyasada durum böyledir.” diyen Asa “Demek ki arz talep dengesi sadece Marmarabirlik’in fiyatlarına göre oluşmamaktadır. Zira Marmarabirlik 50 bin ton ürün alır, fakat ülke genelinde üretilen sofralık zeytin 430 bin tondur.” şeklinde konuştu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
42TakipçilerTakip Et
2,397TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol