Ana Sayfa Ekonomi IMF’ye Göre Türkiye’nin 2017 Ekonomik Görünümü Öngörülebilir Durumda

IMF’ye Göre Türkiye’nin 2017 Ekonomik Görünümü Öngörülebilir Durumda

-

IMF bölgesel görünüm raporunu yayınladı. Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa için Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayınlayan IMF Türkiye’nin büyüme beklentisi ile ilgili değişiklik yapmadı.

IMF daha önce yayınladığı Global Ekonomi Görünümü raporunda Türkiye için büyüme tahminini açıklamıştı. Şimdi ki yayınladığı Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa  için Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunda da Türkiye için tahminlerini değiştirmeyerek 2016 büyüme oranı yüzde 3,3, 2017 için büyüme oranını ise yüzde 3 olarak açıkladı.

Türkiye’nin Büyüme Hızı Yavaşlasa da Büyüme Sürecek!

IMF’nin yayınladığı rapora göre 2016 yılı iç talep büyümesi yüzde 4,9 olacak. 2017’de ise iç talep büyümesi yüzde 2,9’a düşeceği belirtiliyor. 2016 yılında Türkiye’nin reel özel tüketim beklentisi raporda yüzde 6,4 olarak açıklanırken; önümüzdeki yıl için yüzde 3,6 büyüme kaydederek yüzde 10 seviyelerinde olacağı belirtiliyor. Raporda IMF’nin reel mal ve hizmet (ihracat) rakamlarına ilişkin beklentisi 2016 için yüzde 0,5 oranında küçülme olurken; 2017’ye ilişkin tahmin ise yüzde 0,7 oranında büyüme olacağı şeklinde. 2016 yılındaki büyüme yavaşlamasının sebebi olarak yatırımcıların güvensizliği ve kredi yavaşlamasından kaynaklandığını belirten IMF, önümüzdeki birkaç yıl boyunca Türkiye’nin büyümesinin yavaşlayacağını öngörüyor. 2017 yılında daha da yavaş büyüyen bir Türkiye olacağını belirten raporda iş dünyasındaki güvensizliğin artmasının, yatırım konusunda negatif bir hava sergileyeceği belirtiliyor.

IMF raporunda, Türk lirasının değer kaybedebileceği ve buna bağlı olarak yüksek enflasyon görülebileceğini belirtmiştir. Türkiye’nin ani piyasa değişikliklerinde kırılma göstereceğini belirten IMF, yatırım reformlarının yatırım ortamını iyileştirmeye odaklanması gerektiğini belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,834BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
34TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler