TeknoSA 2016’nın İlk 9 Ayında 171 Milyon Lira Zarar Ettiğini Açıkladı!

0

Sabancı Holding’in teknoloji alanındaki şirketi olan TeknoSA 2016 yılın ilk 3 çeyreğinde zarar ettiğini açıkladı. Şirket bu 9 aylık süreçte cirosunu artırmasına rağmen karlılığında büyük bir düşüş yaşadığını duyurdu.

TeknoSA 2016 yılının ilk 9 aylık döneminde cirosunu yüzde 3’den fazla oranda artırarak, 2 milyar 270 milyon liraya çıkardığını, ancak bu durumun şirketin zarar etmesinin önüne geçemediğini açıkladı. Şirket aynı dönem için 171 milyon Türk Lirasına yakın seviyede zarar bildirdi..

Ciro Arttı Ama Kar Yok! Sebep Döviz Kuru

TeknoSA geçtiğimiz yılın Ocak-Eylül döneminde 2 milyar 202 milyon lira ciro açıklamıştı. Bu yılın aynı döneminde şirketin cirosu artarak 2 milyar 270 milyon lirayı bulmasına rağmen 171  lira seviyesinde zarar edilmesinin TeknoSA tarafından ana sebebi olarak sürekli artan döviz kuru gösterildi. Ayrıca şirketin 2016 yılı için belirlediği değişim stratejisinin de zararda payı olduğu belirtildi.

TeknoSA tarafından yapılan açıklamada; bilanço tablolarında gerçekleşen zararın önemli bir bölümünün dolar kurunun sürekli artması ve TeknoSA’nın son dönemde daha verimli bir operasyon oluşturulması kapsamında yapılan harcamalardan meydana geldiği belirtildi. Bu yıl “Daha fit TeknoSA” sloganı ile yola çıkan şirket, bu kapsamda da yoğun bir yatırım ve dolayısı ile harcama gerçekleştirdi. Bununla birlikte geleceğe umutla bakıldığının belirtildiği açıklamada; 2016 yılının son çeyreğinde karlılıkta yukarı yönlü bir trend hedeflendiği aktarıldı. TeknoSA’nın, Türkiye’de perakende teknoloji pazarının yaklaşık yüzde 33’ünü elinde bulundurduğuna vurgu yapılan açıklamada; marka gücü, yaygınlığı, hizmet kalitesi ve sektöre getirdiği yenilikler ile sektörün lider kuruluşu olmaya da devam edileceğinin altı çizildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın