Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre son 3 yılda tüketim harcamalarının büyük kısmını, gıda ve alkolsüz içecekler, konut ve ulaşım harcamaları oluşturuyor. Hane başına düşen konut ve kira harcamalarında en yüksek paya sahip olan il yüzde 30’luk oranıyla İstanbul oldu.

İstanbul’un konut ve kira harcamaları Türkiye’de yapılan konut ve kira harcamalarının yaklaşık 3’te 1’ini oluşturuyor. Konut ve kira harcamalarında en az olan bölgemiz ise yaklaşık yüzde 3’lük bir dilimle Doğu Karadeniz Bölgesi. Verilere göre kişi başına düşen ulaştırma harcamalarında Batı Anadolu yaklaşık yüzde 20’lik bir oranla ilk sırada yer alırken, Orta ve Doğu Anadolu yüzde 15’lik bir oranla ulaştırma harcamaları en az olan bölgemizdir.

Güney Doğu Anadolu Bölgesi Yeme İçmeye Para Harcıyor

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre kişi başına düşen gıda ve alkolsüz içeceklere en çok harcama yapan bölge yüzde 28’lik bir oranla Güney Doğu Anadolu Bölgesi iken, en az harcama yaklaşık yüzde 16’lik bir oranla İstanbul olmuştur. Verilere göre eğitim alanında yapılan harcamalar yüzde 3,2 oranıyla İstanbul’da yapılırken, en az Güneydoğu Anadolu ve Batı Marmara’da gerçekleşmiştir. Sağlık harcamalarında ise yüzde 2,5 civarında bir oranla yine İstanbul ilk sırayı alırken, en düşük harcama ise yüzde 1’lik bir oranla Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi olmuştur.

Hane halkı harcamaları verilerine bakıldığında ise İstanbul Türkiye’de yapılan hane halkı harcamalarının yüzde 25’inden fazlasını İstanbul oluşturuyor. Türkiye’de yapılan toplam hane halkı harcamalarına baktığımızda ise en düşük harcama yüzde 1,7 oranı ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesine ait.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 − 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.