Ana SayfaEkonomiNorveç’te 40 Bin Kişi Kovuldu!

Norveç’te 40 Bin Kişi Kovuldu!

-

Kuzey Avrupa’nın gözlerden uzak müreffeh ülkesi Norveç’de dahi ekonomik koşullarda bozulmalar gözlemleniyor. Bugüne kadar dünya üzerinde refah içinde yaşayan ülkeler sıralamasında hep ilk sıralarda yer alan ülke de son bir yıl içerisinde 40 bin kişi işinden oldu.

Özellikle doğal enerji kaynakları alanında dev şirketlere sahip olan Norveç; son yıllarda düşük seyreden petrol fiyatları karşısında daha fazla direnemedi. 2016 itibari ile petrol fiyatlarında kısmi bir yükseliş gerçekleşse de bu artış şirketleri düzlüğe çıkarmaya yetmedi.

Norveç Devlet Şirketi Dahi İşçi Çıkardı!

Global çapta düşük seyreden petrol fiyatları karşısında çareyi tasarrufa gitmekte bulan Norveç’in dev şirketleri arasında devlete ait olan Statoil de var. Tasarruf etmek için de şirketlerin ilk aldığı önlem işçi çıkarmak oldu.

Norveç ekonomik verilerine göre petrol ve doğalgaz şirketlerinde çalışan; 30 bini kadrolu, 10 bini ise geçici işçi olmak üzere toplamda 40 bin kişi son bir yılda işinden oldu. Devlet şirketinin dahi tasarruf etmek adına işçi çıkardığı bir ortamda ülke ekonomisinin bundan nasıl etkileneceği ise merak konusu. Devlete ait petrol şirketi Statoil son iki yıl içerisinde 5 bine yakın çalışanının işine son verdi. Aynı dönemde ülkenin dev özel kuruluşlarından olan Aker Solution’da 4 bine yakın çalışanını kovdu.

Petrol fiyatlarında 2017 yılı için artış bekleyen uzmanlar; bu artışın gerçekleşmemesi durumunda Norveçli petrol devlerinin daha fazla tasarrufa gitmek adına yeni kararlar alabileceğini vurguladı. Tasarruf tedbirlerinin başında ise yine işçi azaltılması geleceği ön görülmektedir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,390BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler