Zorunlu BES Yaklaşıyor: İşte Zihinleri Meşgul Eden Soruların Cevapları!

Otomatik BES sistemine zaman yaklaşıyor. 1 Ocak 2017’den itibaren 45 yaş altı çalışana 2. emeklilik fırsatı doğuyor. Bireysel emeklilikte otomatik sistem “Otomatik BES” 1 Ocak 2017’de hayata geçecek.

45 yaş altı çalışanlar otomatik olarak işvereni tarafından bireysel emekliliğe kaydettirilecek. Bireysel emeklilikte hangi sigorta şirketi ile çalışacağına şirket karar verecek fakat fon tercihini çalışan yapacak.

Maaştan Yüzde 3 Kesinti, İstemeyen 2 Ay Sonra Çıkabilir!

Çalışanların maaşlarından prime esas kazancın yüzde 3’ü katkı payı olarak BES’e aktarılacak. Çalışanlar bireysel emeklilik sisteminde kalmak istemiyorlarsa 2 ay içerisinde sistemden ayrılabilecek. Çalışan 2 aydan sonra sistemden ayrılmak istediğinde de birikimlerini alıp ayrılabilecek. Sistemde kalmak isteyen çalışanlar için destek ödemeler mevcut bulunmakta. Çalışan cayma hakkını kullanmadığında devlet bin Türk lirası “hoş geldin bonusu” verecek. Ayrıca her ay çalışanın ödediği katkı payının yüzde 25’i kadar bir meblağ da devlet tarafından ödenecek. Ayrıca sistemden emekli olunduğunda birikimler ister toplu, ister maaş şeklinde alınabilecek. Birikimlerini maaş olarak almak isteyen vatandaşa ekstra yüzde 5 devlet katkısı sağlanacak. 45 yaş altı çalışanlar için yapılan düzenleme ile ikinci emeklilik fırsatı doğuyor.

Sistemde kalarak 3’lü destekten ( Bin Türk Lirası hoş geldin bonusu, çalışanın yatırdığı katkı payının yüzde 25’i kadar Devlet Desteği, sistemden emekli olunduğunda birikimin maaş olarak alındığı taktirde yüzde 5 Devlet Katkısı) yararlanıp ikinci emekli maaşı almak isteyen vatandaşlar için ise fırsat niteliğindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.