Sigorta Zorunlu BES Yaklaşıyor: İşte Zihinleri Meşgul Eden Soruların Cevapları!

Zorunlu BES Yaklaşıyor: İşte Zihinleri Meşgul Eden Soruların Cevapları!

Son Güncelleme:

Otomatik BES sistemine zaman yaklaşıyor. 1 Ocak 2017’den itibaren 45 yaş altı çalışana 2. emeklilik fırsatı doğuyor. Bireysel emeklilikte otomatik sistem “Otomatik BES” 1 Ocak 2017’de hayata geçecek.

45 yaş altı çalışanlar otomatik olarak işvereni tarafından bireysel emekliliğe kaydettirilecek. Bireysel emeklilikte hangi sigorta şirketi ile çalışacağına şirket karar verecek fakat fon tercihini çalışan yapacak.

Maaştan Yüzde 3 Kesinti, İstemeyen 2 Ay Sonra Çıkabilir!

Çalışanların maaşlarından prime esas kazancın yüzde 3’ü katkı payı olarak BES’e aktarılacak. Çalışanlar bireysel emeklilik sisteminde kalmak istemiyorlarsa 2 ay içerisinde sistemden ayrılabilecek. Çalışan 2 aydan sonra sistemden ayrılmak istediğinde de birikimlerini alıp ayrılabilecek. Sistemde kalmak isteyen çalışanlar için destek ödemeler mevcut bulunmakta. Çalışan cayma hakkını kullanmadığında devlet bin Türk lirası “hoş geldin bonusu” verecek. Ayrıca her ay çalışanın ödediği katkı payının yüzde 25’i kadar bir meblağ da devlet tarafından ödenecek. Ayrıca sistemden emekli olunduğunda birikimler ister toplu, ister maaş şeklinde alınabilecek. Birikimlerini maaş olarak almak isteyen vatandaşa ekstra yüzde 5 devlet katkısı sağlanacak. 45 yaş altı çalışanlar için yapılan düzenleme ile ikinci emeklilik fırsatı doğuyor.

Sistemde kalarak 3’lü destekten ( Bin Türk Lirası hoş geldin bonusu, çalışanın yatırdığı katkı payının yüzde 25’i kadar Devlet Desteği, sistemden emekli olunduğunda birikimin maaş olarak alındığı taktirde yüzde 5 Devlet Katkısı) yararlanıp ikinci emekli maaşı almak isteyen vatandaşlar için ise fırsat niteliğindedir.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,268BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,619TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,511TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler