Tüketici Kredileri ve Kredi Kartlarına Yapılandırma İmkanı!

0

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, tüketici kredilerindeki borç stoku ve kredi kartı borç stoku olmak üzere toplam 250 milyar lirayı aşkın borca 72 aya kadar yapılandırma imkanı verildiğini bildirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ve SPK’nın (Sermaye Piyasaları Kurumu) 2017 yılı bütçeleriyle ilgili konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, kredi kartı borcu ve kredi borçları konusundaki gelişmelerden de bahsetti.

Toplam 257 Milyar Türk Lirası Borç Yapılandırması

Kredi kartı borç stoku ve kredi borç stoku olmak üzere toplamda 257 milyar lira olan borcun 72 aya kadar yapılandırılabileceğini belirten Canikli; söz konusu gelişmenin talebe yönelecek mali alan oluşturabilmek adına yapıldığını belirterek, ilk gelen verilerinde talebi artırdığının altını çizdi. Nurettin Canikli küresel ekonomi ve Türkiye ekonomisinden de bahsetti. Geçtiğimiz yıl küresel alanda finans dışı brüt borç stokunun 152 trilyon dolar olduğunu belirten Canikli, bu borcun 3’te 2’sinin kamu dışı sektöre ait olduğunu bildirdi. Ayrıca geçen yıl büyüme rakamlarının gelişmekte olan ülkelerde yüzde 2; gelişmiş ülkelerde ise yüzde 4 olduğunu söyleyerek, 2016’nın ilk 3 çeyreğinde gelişmekte olan ülkelerde Çin ve Hindistan hariç olmak üzere büyüme rakamlarının yüzde 4’ten yüzde 1,8’e gerilediğini vurguladı.

Nurettin Canikli 2016 yılında küresel alanda piyasaların çok dalgalı olduğunu belirterek bunun sebebinin ise Amerika Merkez Bankası (FED) politikası olduğunu söyledi. FED’in aralık ayında faizleri artıracağının beklentisi doların değerini çoğu para birimi karşısında yükselmesine sebep olduğunu bildirdi. Ayrıca küresel piyasalardaki dalgalanmanın sebeplerinden biri olarak da Brexit’i (İngiltere’nin AB’den çıkma kararı) gösterdi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın