Ana SayfaEkonomiHangi Ürünlere Ek Gümrük Vergisi Geldi?

Hangi Ürünlere Ek Gümrük Vergisi Geldi?
H

-

Bakanlar Kurulu’nun kararına göre ithal edilen kağıt, kalem, tuvalet kağıdı, bambu, seramik gibi bazı ürünlere ekstra gümrük vergisi uygulanacak. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ilave gümrük vergisi yüzde 6 ila 25 arası oranlarda olacak.

Bakır ve alüminyumdan üretilen bazı ürünler, kağıt, cam, bambu, seramik, tuvalet kağıdı, plastik, boya, takvim gibi birçok ürünün ithalatında ödenmekte olan vergilere ilaveten ekstra gümrük vergisi uygulanması kararı verildi. İthal edilecek ürünler için ödenecek vergi tutarı Gümrük Giriş Tarife Cetveli Hakkında Kanun’da belirtilmiştir. Bahsi geçen ürünlere ödenecek olan ilave gümrük vergisi, Gümrük Giriş Tarife Cetveli Hakkında Kanun’da belirtilen vergi oranlarının yüzde 50 artırılmış şeklini aşamayacak. İlave alınacak gümrük vergisi devlet hazinesine aktarılacak.

İthal Ürün Avrupa Birliği Harici ise Ek Vergi Uygulanacak!

Gümrük idarelerince ithalatta alınan vergilerden ve diğer ekonomik yükümlülüklerden ayrı tutulacak. İthal edilen ürün AB (Avrupa Birliği) veya Türk menşeili değil ise ilave gümrük vergisi alınacak. Dahilde İşleme Rejimi bünyesinde kağıt, cam, ayna, zarf, gibi söz konusu olan ürünlerin ithal edilerek işlem görmüş hali ile ihraç edilmesi durumunda bu karar uygulanmayacak yani ilave gümrük vergisi alınmayacaktır.

Karar Resmi Gazete’de yayımlanmadan önce, ithalatçı tarafından satın alınmış ve sevkiyat belgeleri imzalanmış ürünlerin karar yayımlandıktan sonraki 45 günlük süre içerisinde Türkiye’ye girmesi halinde bu ürünlere ilave gümrük vergisi uygulanmayacak.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol