Akkuyu Nükleer Güç Santrali İnşası 2017’de Başlıyor!

0

Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili olarak Rusya ile ülkemiz arasında oluşan prüzler giderildi. Rusya’nın kamu şirketi Rosatom tarafından gerçekleştirilecek nükleer güç santralinin inşaatı 2017 yılında başlayacak. Rosatom, bu inşaatı kendi bulacağı finansal kaynaklar ile gerçekleştirecek.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali tamamlandığında ise Rosatom’un 15 senelik işletme yetkisi olacak.  Bu 15 yıl boyunca santralden üretilen elektriğin Türkiye tarafından alınma garantisi verilmiş durumda. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Türkiye’nin toplam elektrik üretiminin yüzde 6’sından fazla bir kısmı tek başına karşılayacağı belirtilmektedir.

Yüzde 51 Hisse Rus Kamu Şirketi Rosatom’da!

Akkuyu Nükleer Santrali’nin 14 Nisan 2015 tarihinde deniz yapıları ve liman inşaatına başlanmıştı. Bu inşaatların ihalesini kazanan ile Cengiz-Kolin-Kalyon (CKK) şirketleri, Akkuyu Nükleer Santrali’nde yüzde 49’luk pay sahibi.

Akkuyu Nükleer Santrali için kurulan “Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi’nin”, 2017 yılında inşaat lisansı için talepte bulunacağı öğrenildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2017 yılı bütçesinde yer alan bilgilere göre, projenin inşaat lisansı başvurusunun kabulünün akabinde Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan (TAEK) izin alınacak. Bu iznin de sorunsuz şekilde alınabilmesi durumunda 2017 yılı içerisinde Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımı bir hayli hız kazanmış olacak.

Santralin ne zaman bitirilebileceği ve ne zaman devreye sokulacağı hakkında net bir bilgi olmaması ile birlikte; ilk ünitenin bitirilmesinin 2019 sonunu bulacağı ve resmi üretime ancak 2020 yılında geçilebileceği belirtiliyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın