Cumhuriyet Altınına İnovatif Bir Yaklaşım

0

Darphane Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile her Cumhuriyet altınına kimlik oluşturulması kapsamında çalıştıklarını kaydetti.

Görünüş itibariyle birbirinin aynısı olan Cumhuriyet altınlarının hepsinin 22 ayar olduğunu belirten Parmaksız, birbirinden ayırt edilebilir hale getirilmesi için bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Bu proje üzerinde TÜBİTAK’ın 1 yılı aşkın süredir çalıştığını söyleyen Parmaksız, “Proje tamamlandığı zaman kuyumcudan Cumhuriyet altını alırken altının Darphane üretimi olup olmadığı tespit edilebilecek, böylece sahteciliğin sonu gelecek.” dedi.

Darphane Genel Müdürü Saadettin Parmaksız darphane ile ilgili diğer yenilikleri de anlattı. Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, araç tescil belgesi ve trafik tescil belgesi gibi değerli kâğıtları üretmek ve ürettirmenin de Darphane’nin görev ve yetkisinde olduğunu söyleyen Parmaksız, son bir yıldır yeni tip sürücü belgelerini polikarbon tabanlı ürettiklerini, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de bu yılın ocak ayından itibaren başvuru sahiplerine yeni tip sürücü belgesi verdiğini söyledi.

Çipli pasaport üretimine 2010 yılında geçildiğini anımsatan Parmaksız, Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat için AB’nin yerine getirilmesini istediği kriterlerden birisinin pasaportla ilgili olduğunu kaydetti.

Parmaksız, 2010 yılında başlayan çipli pasaport konusuyla ilgili, “Pasaport başvurusunda alınan parmak izlerinin pasaport çipine de konulması istendi. Türkiye Cumhuriyeti pasaport defterlerinde kullanılan mevcut çipler, yapısal olarak bütün güvenlik öğelerini karşılar nitelikte ve parmak izlerini alabilecek kapasitede olduğundan sadece bir yazılım değişikliği gerekiyordu. Bu da yapıldı ve Darphane 2015 yılının mayıs ayından bu yana parmak izlerini pasaport çipine kaydedilebilecek şekilde pasaport defteri üretmektedir.” diye konuştu.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın