Ana SayfaEkonomiBorç Yapılandırmada Son Gün Bugün (25 Kasım): Vergi Daireleri 21:00’e Kadar Açık!

Borç Yapılandırmada Son Gün Bugün (25 Kasım): Vergi Daireleri 21:00’e Kadar Açık!
B

-

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından çıkarılan; 6736 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” ile getirilen haklardan yararlanma süresi 31 Ekim olarak tayin edilmişti. Son başvuru tarihi vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine 25 Kasım’a kadar uzatılmıştı. Dolayısıyla bugün borç yapılandırması için son gün ve bugüne özel vergi daireleri saat 21:00’e kadar açık olacak.

Bahse konu kanun kapsamında yapılandırmalardan yararlanmak isteyen vatandaşlar; başvurularını vergi dairesine giderek yahut Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet sitesinden (www.gib.gov.tr) gerçekleştirebileceklerdir.

Hangi Cezalar, Kaç Ayak Kadar Yapılandırılabilir?

6736 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” kapsamında; trafik cezası, vergi borcu, prim borcu, idari para cezaları, öğrenim kredileri, harç kredileri, vergi cezaları, askerlik, seçim, nüfus ve karayolu geçiş ücreti idari para cezaları, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) idari para cezaları, gümrük vergileri, sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası prim borçları (GSS) yapılandırılabilmektedir. Söz konusu cezaların; her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz ve gecikme cezaları da kanun kapsamında yeniden yapılandırılabilmektedir.

Yapılandırma kapsamında vatandaşlar; borçlarını peşin ya da taksitle ödeyebilmekteler. Borçlarını taksitlendirerek ödemek isteyen vatandaşlara; 6 aydan 18 aya kadar taksit seçenekleri sunulmaktadır. Vatandaş kendi tercihine göre yapılandırmasını gerçekleştirip ödemelerine başlayabilecektir.

Taksitli ödeme seçeneklerinden faydalanmak isteyen vatandaşlar; borçlarının faiz indirimlerinden faydalanma haklarını ve taksitlendirme haklarını kaybetmemek için taksitlerini zamanında yatırmak durumundadırlar. Bugün saat 21’e kadar açık olacak vergi dairelerinde yapılandırma esnasında bu durumu dikkate alarak ödemelerin taksit süresi buna göre tayin edilmelidir. Zira kanunun getirdiği faydaları “geç ödeme” sebebi ile kaybeden vatandaşlara tekrar yeni bir yapılandırma olanağı ve imkanı tanınmamaktadır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol