Otomobil Alacaklar Dikkat Bu Haber Sizi Yakından İlgilendiriyor

0

Yapılan ÖTV zammı düşük değerdeki araçları kapsamıyor. Piyasa değeri 40 bin tl ve üzeri olan araçlar için uygulanacak. Bakan Ağbal ayrıca ÖTV ile ilgili çok önemli teklifler geldi. Bunlar değerlendirilip makul olanlar açıklandı. ÖTV artışını maksimum 1600 cm3 olan araçlarda yüzde 45’ten yüzde 60’a çıkardık. Bu sayede aracının değeri düşük olanlar yüksek olanlarla aynı paraları ödemeyecekler.

Getirdiğimiz yeni sistem sayesinde sınıflandırmalar rahatça yapılabilecek. Örneğin azalan oranlı sistem bu sistemin en göze çarpan uygulamasıdır. Otomotiv sektörüyle ilgili önemli çıkarımlar yaptık. 40 bin TL ve 70 bin TL fiyatları arasındaki araçlarda yüzde 60 olan oran yüzde 50’ye düşecek.

Eğer aracın değeri 40 bin TL’nin altındaysa vergi oranı yüzde 45’e düşüyor. Yeni sistemde ikinci grup olarak adlandırdığımız uygulamada 1600-2000 cm3 araçlar, 100 bin TL’nin aşağısındaysa vergi oranı olarak yaklaşık  yüzde 100 puan indirime gittik. 2000 cm3 araçlarda ise fiyat aralığına gitmedik. Zaten bu araçların hepsi lüks sınıf kategorisinde yer alıyor.

Yeni getirdiğimiz düzenlemenin piyasadaki araçlara nasıl yansıyacağı sorularına ise şu cevabı verebilirim. 100 araçtan 96’sı 1600 cm3’ün aşağısındaki araçlardan oluşmaktadır. Bu büyük bir rakam. Yaklaşık yüzde 3.5’luk kısımda 1600 cm3’ün üzerindeki araçlardan oluşmaktadır. Kısacası piyasa değeri düşük olan araçlarda vergi indirimi gerçekleşti.

Bakan Naci Ağbal konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

Bu düzenlemede 40 bin TL değerinin altında olan araçlar vergi artışına maruz kalmadı. Piyasadaki yaklaşık 100 aracın yarısı 40 bin TL’nin altında bir değerde. Bu düzenlemeyle vatandaşımız rahat bir nefes alacak. Düşük değerdeki araçlarının vergisinin yüksek değerli lüks araçlarla aynı olmalarına tepkililerdi biz de oluşturduğumuz yenilikle onların sesine kulak verdik.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın