Ana SayfaEkonomiOtomobil Alacaklar Dikkat Bu Haber Sizi Yakından İlgilendiriyor

Otomobil Alacaklar Dikkat Bu Haber Sizi Yakından İlgilendiriyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Yapılan ÖTV zammı düşük değerdeki araçları kapsamıyor. Piyasa değeri 40 bin tl ve üzeri olan araçlar için uygulanacak. Bakan Ağbal ayrıca ÖTV ile ilgili çok önemli teklifler geldi. Bunlar değerlendirilip makul olanlar açıklandı. ÖTV artışını maksimum 1600 cm3 olan araçlarda yüzde 45’ten yüzde 60’a çıkardık. Bu sayede aracının değeri düşük olanlar yüksek olanlarla aynı paraları ödemeyecekler.

Getirdiğimiz yeni sistem sayesinde sınıflandırmalar rahatça yapılabilecek. Örneğin azalan oranlı sistem bu sistemin en göze çarpan uygulamasıdır. Otomotiv sektörüyle ilgili önemli çıkarımlar yaptık. 40 bin TL ve 70 bin TL fiyatları arasındaki araçlarda yüzde 60 olan oran yüzde 50’ye düşecek.

Eğer aracın değeri 40 bin TL’nin altındaysa vergi oranı yüzde 45’e düşüyor. Yeni sistemde ikinci grup olarak adlandırdığımız uygulamada 1600-2000 cm3 araçlar, 100 bin TL’nin aşağısındaysa vergi oranı olarak yaklaşık  yüzde 100 puan indirime gittik. 2000 cm3 araçlarda ise fiyat aralığına gitmedik. Zaten bu araçların hepsi lüks sınıf kategorisinde yer alıyor.

Yeni getirdiğimiz düzenlemenin piyasadaki araçlara nasıl yansıyacağı sorularına ise şu cevabı verebilirim. 100 araçtan 96’sı 1600 cm3’ün aşağısındaki araçlardan oluşmaktadır. Bu büyük bir rakam. Yaklaşık yüzde 3.5’luk kısımda 1600 cm3’ün üzerindeki araçlardan oluşmaktadır. Kısacası piyasa değeri düşük olan araçlarda vergi indirimi gerçekleşti.

Bakan Naci Ağbal konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

Bu düzenlemede 40 bin TL değerinin altında olan araçlar vergi artışına maruz kalmadı. Piyasadaki yaklaşık 100 aracın yarısı 40 bin TL’nin altında bir değerde. Bu düzenlemeyle vatandaşımız rahat bir nefes alacak. Düşük değerdeki araçlarının vergisinin yüksek değerli lüks araçlarla aynı olmalarına tepkililerdi biz de oluşturduğumuz yenilikle onların sesine kulak verdik.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.