Emeklilere Yeni Yıl Müjdesi

0

Türkiye’de çalışan kişiler için, emeklilik en merak edilen konuların başında gelmektedir. Özellikle emekli olunduğunda alınacak olan maaş, her çalışanın aklını karıştırıyor. Kişilerin çalıştığı dönemdeki yatırılan brüt maaş ne kadar fazla ise emekli maaşında da o oranda artış meydana geliyor. Şimdiye kadar uygulanan sistem prime esas kazancı, brüt asgari ücretin 6.5 katı olarak belirleniyordu. Fakat geçtiğimiz günlerde torba yasanın yürürlüğe girmesinin ardından bu oran 7.5 katına yükseldi.

Torba Yasa İle Emeklilik Dönemine Sağlanan Avantajlar

Bu rakamın yükselmesi kişilerin çalıştığı dönemde Sosyal Sigorta Kurumu’na bildirdiği kazanç oranın da yükselmesine etki ediyor. Hem kendi işinde çalışanlar, hem işverenlerin yanında çalışan kişiler için bir rakamın yükselmesi emeklilik döneminde büyük bir avantaj olarak geri dönüyor. Yüksek kazanç bildirme limiti arttıkça, çalışanların çifte kazançlarının üst limitini yüksek gösterebilme imkanı da sağlanmış oluyor. Askerlik – doğum borçlanmaları bunların yanı sıra yurt dışı borçlanmalarındaki yüksek borçlanmalar ve emekli maaşını yükseltme avantajı sağlıyor.

2017 Emekli Maaşları Belli Olmaya Başladı

Yıl sonunun yaklaşmasının yanı sıra, torba yasanın kabul edilmesinin ardından emeklilerin 2017 yılı içerisinde alacakları maaşlar da belli olmaya başladı. Memur emeklisi olanlar ve halen çalışan memurlar 2017 yılında toplu sözleşmeleri bulunması gereği 3 + 4 zam alacakları biliniyor. Öte yandan temmuz ayında da enflasyon farkı uygulanması bekleniyor.

Torba yasa ile gelen yeni düzenleme emeklilerin yüzünü güldürüyor. Torba yasa ile gelen düzenlemede maaşlarını tavadan gösteren kişilerin alacakları emekli maaşlarında %15’lik zam artışı kapıda!

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın