Advert Advert Advert

Emeklilere Yeni Yıl Müjdesi

Emeklilere Yeni Yıl Müjdesi
Emeklilere Yeni Yıl Müjdesi -

Geçtiğimiz günlerde torba yasanın yürürlüğe girmesinin ardından emekliler için yeni yıl zammı da açıklandı. Torba yasanın kabul edilmesi, emekli maaşlarına %15 zam olarak yansıdı. İşte zam konusundaki diğer ayrıntılar...

Türkiye’de çalışan kişiler için, emeklilik en merak edilen konuların başında gelmektedir. Özellikle emekli olunduğunda alınacak olan maaş, her çalışanın aklını karıştırıyor. Kişilerin çalıştığı dönemdeki yatırılan brüt maaş ne kadar fazla ise emekli maaşında da o oranda artış meydana geliyor. Şimdiye kadar uygulanan sistem prime esas kazancı, brüt asgari ücretin 6.5 katı olarak belirleniyordu. Fakat geçtiğimiz günlerde torba yasanın yürürlüğe girmesinin ardından bu oran 7.5 katına yükseldi.

Torba Yasa İle Emeklilik Dönemine Sağlanan Avantajlar

Bu rakamın yükselmesi kişilerin çalıştığı dönemde Sosyal Sigorta Kurumu’na bildirdiği kazanç oranın da yükselmesine etki ediyor. Hem kendi işinde çalışanlar, hem işverenlerin yanında çalışan kişiler için bir rakamın yükselmesi emeklilik döneminde büyük bir avantaj olarak geri dönüyor. Yüksek kazanç bildirme limiti arttıkça, çalışanların çifte kazançlarının üst limitini yüksek gösterebilme imkanı da sağlanmış oluyor. Askerlik – doğum borçlanmaları bunların yanı sıra yurt dışı borçlanmalarındaki yüksek borçlanmalar ve emekli maaşını yükseltme avantajı sağlıyor.

2017 Emekli Maaşları Belli Olmaya Başladı

Yıl sonunun yaklaşmasının yanı sıra, torba yasanın kabul edilmesinin ardından emeklilerin 2017 yılı içerisinde alacakları maaşlar da belli olmaya başladı. Memur emeklisi olanlar ve halen çalışan memurlar 2017 yılında toplu sözleşmeleri bulunması gereği 3 + 4 zam alacakları biliniyor. Öte yandan temmuz ayında da enflasyon farkı uygulanması bekleniyor.

Torba yasa ile gelen yeni düzenleme emeklilerin yüzünü güldürüyor. Torba yasa ile gelen düzenlemede maaşlarını tavadan gösteren kişilerin alacakları emekli maaşlarında %15’lik zam artışı kapıda!

emekli maaşı emekli zammı maaş artışı torba yasa emekli maaş zammı ne kadar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!