Ana SayfaEkonomiAltın Yatırımcısı Kazandı

Altın Yatırımcısı Kazandı
A

-

Küresel piyasalarda meydana gelen hareketlilik, altın, döviz ve dolar yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Yatırımcılar, meydana gelen hareketlilikler, uzun ve kısa vadede en çok kazandıran yatırım araçları gibi incelemeler sonucunda hangi yatırım aracına yatırım yapacaklarına karar veriyor. Haftalık olarak en çok kazandıran ve kaybettiren yatırım araçlarının değişmesi yatırımcı kazanç ve kayıplarını da yakından etkiliyor.

Bu hafta küresel piyasalarda meydana gelen dolar ve tahvil faizlerindeki artış, hisse senedi piyasalarında satış baskısı oluşturdu. ABD Merkez Bankası 1 – 2 Kasım tarihli yapılan toplantı notlarında gelecek ay için faizlerin artırıma gidileceğine işaret edildi.

Küresel dolar talebinin artması, bu haftanın en önemli gelişmesi olarak kaydedilirken, 3.4768 oranı ile dolar tarihi seviyeye ulaştı. Bu durum karşısında öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz artırımına gitmeye karar verdi. Ayrıca zorunlu karşılık oranlarında da indirim uygulandı.

Bu hafta meydana gelen hareketlilikler sonucunda döviz ve altın yatırımcıları kazanırken, %2.7 seviyeyle en çok kaybettiren yatırım aracı olarak dolar kaydedildi.

Dolar ve Avro Yükselişte!

Bu haftayı serbest piyasa içerisinde kazanç ile kapatan, avro ve dolar oldu. Dolar fiyatlarında meydana gelen %2.7 oranındaki yükselişle dolar satış fiyatı 3.4600 olarak kaydedilirken, avro satış fiyatı ise %2.66’lık bir yükseliş göstererek 3.6700’e yükseldi.

Yatırım Fonlarındaki Hareketler

Bu hafta yatırım fonları arasında yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi fonları %0.44’lük bir kayıp yaşadı. Yatırım fonlarında ise %0.16’lık bir yükseliş kaydedildi. Yatırım fonları incelendiğinde haftanın en çok kazandıranı, %1.46 oranı ile fon sepeti fonları olarak kayıtlara geçti.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol