Advert Advert Advert

Altın Yatırımcısı Kazandı

Altın Yatırımcısı Kazandı
Altın Yatırımcısı Kazandı -

Yatırım araçları arasında en çok kaybettiren dolar olurken, altın ve döviz yatırımcısı bu hafta kazanan tarafta yer aldı.

Küresel piyasalarda meydana gelen hareketlilik, altın, döviz ve dolar yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Yatırımcılar, meydana gelen hareketlilikler, uzun ve kısa vadede en çok kazandıran yatırım araçları gibi incelemeler sonucunda hangi yatırım aracına yatırım yapacaklarına karar veriyor. Haftalık olarak en çok kazandıran ve kaybettiren yatırım araçlarının değişmesi yatırımcı kazanç ve kayıplarını da yakından etkiliyor.

Bu hafta küresel piyasalarda meydana gelen dolar ve tahvil faizlerindeki artış, hisse senedi piyasalarında satış baskısı oluşturdu. ABD Merkez Bankası 1 – 2 Kasım tarihli yapılan toplantı notlarında gelecek ay için faizlerin artırıma gidileceğine işaret edildi.

Küresel dolar talebinin artması, bu haftanın en önemli gelişmesi olarak kaydedilirken, 3.4768 oranı ile dolar tarihi seviyeye ulaştı. Bu durum karşısında öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz artırımına gitmeye karar verdi. Ayrıca zorunlu karşılık oranlarında da indirim uygulandı.

Bu hafta meydana gelen hareketlilikler sonucunda döviz ve altın yatırımcıları kazanırken, %2.7 seviyeyle en çok kaybettiren yatırım aracı olarak dolar kaydedildi.

Dolar ve Avro Yükselişte!

Bu haftayı serbest piyasa içerisinde kazanç ile kapatan, avro ve dolar oldu. Dolar fiyatlarında meydana gelen %2.7 oranındaki yükselişle dolar satış fiyatı 3.4600 olarak kaydedilirken, avro satış fiyatı ise %2.66’lık bir yükseliş göstererek 3.6700’e yükseldi.

Yatırım Fonlarındaki Hareketler

Bu hafta yatırım fonları arasında yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi fonları %0.44’lük bir kayıp yaşadı. Yatırım fonlarında ise %0.16’lık bir yükseliş kaydedildi. Yatırım fonları incelendiğinde haftanın en çok kazandıranı, %1.46 oranı ile fon sepeti fonları olarak kayıtlara geçti.

 

altın fiyatları en çok kazandıran yatırım aracı küresel piyasalar merkez bankası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!