Petrolün Kaderi Çiziliyor: OPEC Toplantısı Yarın!

0

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Aylardır petrol üretimi konusunda anlaşmaya çalışan ve üretimi kısıtlama yönünde karar almak için çabalayan örgüte üye ülkeler bir türlü ortak noktada buluşamadı. Yarın Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılacak toplantı petrolün geleceği için kritik öneme haiz.

OPEC’e üye 14 ülke, geçtiğimiz ay Cezayir’de toplanmış ve üretim kısıtlamasına gidilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı. Günlük petrol üretimini 32 ila 33 milyon varil bandında tutmak üzere mutabakata varan örgüt üyesi ülkelerden birbiri ardına çatlak sesler çıkmaya başladı.

İran bahse konu sözlü anlaşmanın ardından petrol üretimini günlük 300 bin varil artıracağını açıkladı. Suudi Arabistan buna sert tepki göstererek İran’ın geri adım atmaması durumunda günlük petrol üretimini 11 milyon varilden 12 milyon varil düzeyine çıkaracağını yani petrol üretiminde 1 milyon varil artış yapacağını deklare etti. Irak hükümeti tarafından yapılan açıklamada IŞİD ile mücadele edildiği ve bundan dolayı ülkenin zor durumda olduğu vurgulanarak anlaşmadan muaf tutulma isteği beyan edildi.

OPEC üyesi 14 ülkenin 3’ünden birbiri ardına gelen bu açıklamalar yarın yapılacak toplantıdan olumlu bir sonuç çıkma ihtimalini azalttı.

Putin: Anlaşma Zor Petrol Ucuzlayabilir!

OPEC’e üye ülkeler haricinde yarınki toplantıya Rusya da katılacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz hafta başında yaptığı açıklamada OPEC ülkelerinin anlaşma zemininden uzak olduğunu belirtmişti.

OPEC üyesi ülkelerin anlaşma zemininden uzaklaşması 50 dolar bandını zorlayan petrolün varil fiyatını da aşağıya çekti. An itibari ile 47 doların altına kadar sarkan ham petrolün varil fiyatının, anlaşma sağlanamaması durumunda orta vadede 40 doların dahi altına inebileceği belirtiliyor.

Uzak ihtimal olarak görülse de Rusya gibi ara bulucu ülkelerin devreye girmesi neticesinde yarınki toplantıdan bir anlaşma haberi gelirse ham petrolün varil fiyatının kısa vadede 50 doları aşacağı ifade ediliyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın