Advert Advert Advert

Maliye Bakanı Naci Ağbal Asgari Ücret Alanlara Uyarılarda Bulundu

Maliye Bakanı Naci Ağbal Asgari Ücret Alanlara Uyarılarda Bulundu
Maliye Bakanı Naci Ağbal Asgari Ücret Alanlara Uyarılarda Bulundu -

Asgari ücret alanlar eğer maaşınız 1.300 TL' nin altında yatıyorsa hemen işvereninize başvuruda bulunun. Maliye Bakanı Naci Ağbal 'Eğer aksi bir durum olursa, işvereninizden gerekli yanıtı alamazsanız Vergi Dairesi'ne başvuruda bulunmanız gereklidir'. dedi. İşte ayrıntılar...

Türkiye' de asgari ücretle çalışan milyonlarca insan var. Toplum olarak haklarımızın farkında olmadığımız için bazı şeyleri göremiyoruz. Bir çalışan iş ortamında hangi haklara sahip olduğunun yüzde 20' sini biliyor. Bu da okumamanın araştırmamanın sonuçları olarak ortaya çıkıyor. Örneğin asgari ücretin altında çalışan binlerce çalışan var. Oysa ki işveren sigortalı işçi çalışmak zorunda olduğu için asgari ücretin altında işçi çalıştıramaz. Yani 1.300 TL'nin altında maaş almamanız gerekir. Maliye Bakanı Naci Ağbal da bu konuda çalışanları uyardı. Özel kesintiler yoksa ve maaşınız 1.300 TL' nin altındaysa işvereninize başvuruda bulunun. Eğer derdinizi anlamak istemiyorsa Vergi Dairesi'ne başvuruda bulunun. Ağbal, katıldığı bir programda ekonomi gündemine dair önemli açıklamalar yaptı.

Trump'ın ABD Başkanı seçilmesi sonrası yükselişe geçen dolar hakkında da açıklamalar yapan Ağbal, döviz kurundaki artışla ilgili olarak 'Dünya piyasalarında ciddi bir hareketlilik var. Trump'ın ekonomi politikaları açıklamaları, ekonominin millileştirilmesi görüşü piyasaları karıştırdı. Döviz hareketliliği sonrası dolar ve euro diğer para birimlerini geçti. Merkez Bankasının faiz yaptırımları sonrası yatırımcılar piyasalardan para çekmeye başladı.  Hükümet olarak döviz hareketlerinin ekonomi üzerindeki etkilerini an be an takip ediyoruz. Şu ana kadar bir sıkıntı olmadı."

1.300 TL'nin Altında Ücret Alan Varsa Dikkat!

Asgari ücret zammı hakkında da konuşan Ağbal, 'Ocak'tan itibaren asgari ücretin 1.400 TL olması kapsamında çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda işverenlerin yaklaşımı da önemli. Yasada ücretleri 1300 liranın altına düşen vatandaşların aşağı düşen ücretini biz karşılıyoruz. Ama kanunen 1.300 TL alması gereken işçiler bunu almak zorunda eğer almıyorlarsa hakları yeniyordur.' dedi.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal ekonomi gündemi ekonominin millileştirilmesi Asgari ücret zammı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!