Ana SayfaEkonomiMaliye Bakanı Naci Ağbal Asgari Ücret Alanlara Uyarılarda Bulundu

Maliye Bakanı Naci Ağbal Asgari Ücret Alanlara Uyarılarda Bulundu
M

-

Türkiye’ de asgari ücretle çalışan milyonlarca insan var. Toplum olarak haklarımızın farkında olmadığımız için bazı şeyleri göremiyoruz. Bir çalışan iş ortamında hangi haklara sahip olduğunun yüzde 20′ sini biliyor. Bu da okumamanın araştırmamanın sonuçları olarak ortaya çıkıyor. Örneğin asgari ücretin altında çalışan binlerce çalışan var. Oysa ki işveren sigortalı işçi çalışmak zorunda olduğu için asgari ücretin altında işçi çalıştıramaz. Yani 1.300 TL’nin altında maaş almamanız gerekir. Maliye Bakanı Naci Ağbal da bu konuda çalışanları uyardı. Özel kesintiler yoksa ve maaşınız 1.300 TL’ nin altındaysa işvereninize başvuruda bulunun. Eğer derdinizi anlamak istemiyorsa Vergi Dairesi’ne başvuruda bulunun. Ağbal, katıldığı bir programda ekonomi gündemine dair önemli açıklamalar yaptı.

Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi sonrası yükselişe geçen dolar hakkında da açıklamalar yapan Ağbal, döviz kurundaki artışla ilgili olarak ‘Dünya piyasalarında ciddi bir hareketlilik var. Trump’ın ekonomi politikaları açıklamaları, ekonominin millileştirilmesi görüşü piyasaları karıştırdı. Döviz hareketliliği sonrası dolar ve euro diğer para birimlerini geçti. Merkez Bankasının faiz yaptırımları sonrası yatırımcılar piyasalardan para çekmeye başladı.  Hükümet olarak döviz hareketlerinin ekonomi üzerindeki etkilerini an be an takip ediyoruz. Şu ana kadar bir sıkıntı olmadı.”

1.300 TL’nin Altında Ücret Alan Varsa Dikkat!

Asgari ücret zammı hakkında da konuşan Ağbal, ‘Ocak’tan itibaren asgari ücretin 1.400 TL olması kapsamında çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda işverenlerin yaklaşımı da önemli. Yasada ücretleri 1300 liranın altına düşen vatandaşların aşağı düşen ücretini biz karşılıyoruz. Ama kanunen 1.300 TL alması gereken işçiler bunu almak zorunda eğer almıyorlarsa hakları yeniyordur.’ dedi.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,251BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,413TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol