Risk Raporu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Risk Raporu Hakkında Bilmeniz Gerekenler! Risk Raporu Nedir? Risk Raporu Ücretlendirilmesi! Detaylar İçin...

Google Haberlere Abone Ol:

Risk Raporu Nedir?

Kredi başvurularınızı inceleyen bankalar bu incelemelerde kişinin risk raporuna önem vermektedir. Bankalar aracı kurumlardan veya kurumdan elde ettiği risk raporu ile kişilerin ödeme alışkanlıklarını inceler ve müşterisine yaklaşımını risk raporuna göre belirler. Türkiye’de risk raporunu hazırlayan ve bankalara sunan aracı kurumu Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’dur.

KKB risk raporu kişilerin bankalar ile ilişkisini inceleyen ve bunları düzenleyen bir rapordur. Kredi Kayıt Bürosu risk raporu genel olarak kişilerin borç kayıtlarını yani kredi veya kredi kartı borçlarını incelemektedir. 2013 yılından itibaren ise risk raporu içinde gerçek kişilerin fatura ödemelerine ve tüzel kişilerin finansal hareketlerine yer verilmeye başlanmıştır. Kredi, fatura ve kredi kartlarınızın borç ödemleri risk raporunun skorunu oluşturmaktadır. Risk raporu skoruna paralel bir şekilde kredi onaylanma ihtimali artmaktadır.

KKB tarafından hazırlanan risk raporu yukarıda da vurguladığımız gibi gerçek veya tüzel kişilerin borç yükünü ve borç ödeme alışkanlıklarını içermektedir. Bankalar risk raporu ile kredi vermeleri durumda katlanacakları riskleri incelemektedir.

Normalde 2012 yılından bu yana tüm banka şubelerinden, bankaların internet şubelerinden ve hatta ATM’lerden risk raporuna ulaşılması planlanıyordu. Fakat pratikte bu hedef gerçekleştirilemedi. Günümüzde risk raporu hizmetini bazı banka şubeleri belli bir ücret karşılığında vermektedir.

Risk raporu ücretlendirilmesi hali hazırda tam olarak belirli bir sisteme oturtulmamıştır. Buda bankalar arası risk raporu ücretinde farklılıklara neden olmaktadır. Dolaysıyla risk raporu ücretinde genel geçer bir durum yoktur. Fakat çoğu banka KKB risk raporunu 5-15 TL arasında ücretlendirmektedir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.