Kredi Kullanmak İsteyenler Dikkat! Banka Sicili Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kredi Kullanmak İsteyenler Dikkat! Banka Sicili Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bankalar kredi kullanmak isteyen müşterilerini değerlendirirken kredi notu yanında kredi sicili veya banka sicili de diyebildiğimiz kıstası da göz önünde bulundurmaktadır. Kredi kullanmak isteyenler için hatta ve hatta kredi kartı almak için kredi sicili önem sarf etmektedir. Kredi sicili ile ilgili bilmeniz gerekenler haberimizdeKredi Siciline Genel Bir Bakış

Kredi sicili veya halk arasında yaygın ismiyle kara liste bankalar için önem sarf eden kıstaslardan biridir. Kredi notuyla kredi sicili veya banka sicili birbirine benzemekle birlikte farklıdırlar. Kredi notu zamanla düzeltilme imkânı varken kredi sicilini sildirmek imkânsızdır ve kredi sicilini düzeltmek uzun zaman almaktadır.

Banka sicili kişilerin borç ödeme alışkanlıklarını incelemektedir. Kredi sicili Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Kredi sicili kredi kartı borcu, kredi borcu, çek ve senet borçlarını içermektedir. Yukarıda saydığımız borçların ödenmemesi halinde MB ve KKB tarafından sicile işlenmektedir.

Borçlarınız 90 gün boyunca ödemezseniz ve borçlarınız takibe düşerse kara listeye girersiniz. Kara listede yer almanız yani banka siciliniz bozulmasıyla kredi başvurularınız genel olarak reddedilecektir. Fakat kredi kullanılması imkânsız değildir. Kredi kullanma imkânı olsa da kredi kullanımı uzun zaman almaktadır.

Banka sicilinin düzeltilmesi kredi notuna göre çok zordur. Takibe düşen ve sicilinize işlenen borçlarınızı ödemeniz kredi sicilinizi düzeltmeye yetmeyecektir. Çünkü öncelikle kredi siciliniz hiçbir zaman silinmeyecektir. Bunun dışında 5 yıl boyunca bankaların kara listesinde yer alacağınız için kredi kullanmanız ve hatta kredi kartı almanız bile zorlaşacaktır.

Sonuç olarak banka sicili bankacılık sektörünün önemli kalemleri arasında yer almaktadır. Kredi ihtiyacınızı kolay halledebilmek için ve nakit ihtiyacınızı en kısa sürede halledebilmeniz için borçlarınızın takibe düşmemesine dikkat etmeniz gerekir. Aksi taktirde kredi sicilinin silinmediğini göz önünde bulundurursak ödemekte geciktiğiniz tüm borçlar arkanızdan sizi takip edecektir ve kredi kullanmanıza engel teşkil edecektir. Kredi Sicili Banka sicili kara liste
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?