Ana SayfaBankacılıkKredi Kullanmak İsteyenler Dikkat! Banka Sicili Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Kredi Kullanmak İsteyenler Dikkat! Banka Sicili Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Kredi Kullanmak İsteyenler Dikkat! Banka Sicili Hakkında Bilmeniz Gerekenler! Kredi Siciline Genel Bir Bakış! Detaylar İçin...

-

Kredi Siciline Genel Bir Bakış!

Kredi sicili veya halk arasında yaygın ismiyle kara liste bankalar için önem sarf eden kıstaslardan biridir. Kredi notuyla kredi sicili veya banka sicili birbirine benzemekle birlikte farklıdırlar. Kredi notu zamanla düzeltilme imkânı varken kredi sicilini sildirmek imkânsızdır ve kredi sicilini düzeltmek uzun zaman almaktadır.

Banka sicili kişilerin borç ödeme alışkanlıklarını incelemektedir. Kredi sicili Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Kredi sicili kredi kartı borcu, kredi borcu, çek ve senet borçlarını içermektedir. Yukarıda saydığımız borçların ödenmemesi halinde MB ve KKB tarafından sicile işlenmektedir.

Borçlarınız 90 gün boyunca ödemezseniz ve borçlarınız takibe düşerse kara listeye girersiniz. Kara listede yer almanız yani banka siciliniz bozulmasıyla kredi başvurularınız genel olarak reddedilecektir. Fakat kredi kullanılması imkânsız değildir. Kredi kullanma imkânı olsa da kredi kullanımı uzun zaman almaktadır.

Banka sicilinin düzeltilmesi kredi notuna göre çok zordur. Takibe düşen ve sicilinize işlenen borçlarınızı ödemeniz kredi sicilinizi düzeltmeye yetmeyecektir. Çünkü öncelikle kredi siciliniz hiçbir zaman silinmeyecektir. Bunun dışında 5 yıl boyunca bankaların kara listesinde yer alacağınız için kredi kullanmanız ve hatta kredi kartı almanız bile zorlaşacaktır.

Sonuç olarak banka sicili bankacılık sektörünün önemli kalemleri arasında yer almaktadır. Kredi ihtiyacınızı kolay halledebilmek için ve nakit ihtiyacınızı en kısa sürede halledebilmeniz için borçlarınızın takibe düşmemesine dikkat etmeniz gerekir. Aksi taktirde kredi sicilinin silinmediğini göz önünde bulundurursak ödemekte geciktiğiniz tüm borçlar arkanızdan sizi takip edecektir ve kredi kullanmanıza engel teşkil edecektir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,393BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler