Advert Advert Advert

Dünyada Büyük Rüzgârlar Estiren Mortgage Kredisi

Dünyada Büyük Rüzgârlar Estiren Mortgage Kredisi
Dünyada Büyük Rüzgârlar Estiren Mortgage Kredisi -

Dünya çapında hızlı bir yayılım gösteren Mortgage kredisi Türkiye’de de büyük etkiler yaratmıştır. Mortgage kredisi geniş bir yayılım çapına sahip olmasına rağmen hakkında pek bilgi sahibi olunmayan bir konudur. Taşınmaz mal ya da yapı almak isteyenlerin bilmesi gerektiğini düşündüğümüz Mortgage kredisini inceledik. Ayrıntılar Haberimizde!

Mortgage Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genel olarak taşınmaz mal alımları büyük finansman isteyen alımlar arasında yer almaktadır. Taşınmaz mal ya da yapı alımların da büyük finans kaynaklarına ihtiyaç duyulduğu için taşınmaz mal alımı ile ilgili çeşitli krediler bulunmaktadır. Son yüzyılı da bu konuda büyük bir başarı kazanarak kullanım oranı artan Mortgage kredisi bu kredilendirme türlerinden birisidir.

Mortgage kredisi kısaca tutulu veya ipotekli taşınmaz mal kredisi olarak açıklanabilir. Mortgage kredisi taşınmaz mal ya da yapının satın alınmasında kullanılan satın alınan taşınmaz malın teminat olarak ipotek edilmesi şartıyla verilen uzun vadeli kredilendirme türüdür.

Mortgage kredisi kredilendirme oranı genel olarak söz konusu konutun hemen paraya çevrilebilirlik oranına bağlıdır. Genellikle bankalar bu oranı satın alınacak malı %75’i ile %90 olarak belirlemektedir. Bunun yanında Mortgage kredisinin temel özelliği kredinin uzun vadeli olmasıdır. Bankalar Mortgage kredisi kapsamında 1 yıl ile 20 yıla kadar kredi kullananlara vade seçeneği sunmaktadır.

Mortgage kredisi kulanım kapsamı bakımından geniş bir kapsama sahiptir. Mortgage kredisiyle konut giderlerini finanse etmek mümkünken borç transferi ve kredi yapılandırması da finanse edilebilmektedir. Bunların dışında Mortgage kredisi ile arsa alımı, inşaat yapımı, işyeri alımda ve konut yenileme, dekorasyonunda da kullanılabilmektedir.

Sonuç olarak Mortgage kredisi sunduğu fırsatlarla diğer taşınmaz mal kredilerini geride bırakmıştır. Hatta ve hatta dünyayı kasıp kavuran 2008 krizinin baş aktörleri arasında yer almıştır. Bir krizin baş aktörü olmasına rağmen Mortgage kredisinden vaz geçilmemiş ve hala yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Mortgage mortgage kredisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!