Ana SayfaKOBİKOBİ’lere Müjde: 20 Milyar Lira Hazır, Daha da Yükseltilebilir!

KOBİ’lere Müjde: 20 Milyar Lira Hazır, Daha da Yükseltilebilir!
K

-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, KOBİ’lere müjde niteliğinde bir açıklama yaptı. Mehmet Şimşek; Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için 20 milyar Türk Lirası kredinin hazır olduğunu, gerek duyulduğu taktirde bütçe nispetinde bu meblağın artırılabileceğini ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığı ile Kredi Garanti Fonu arasında “Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteği” protokolünün imza töreninde konuştu.

KOBİ’lerin Krediye Erişimi Kolaylaştırılacak!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek imza töreninde yaptığı konuşmada; “Krediye erişimi artırılacak, yani KOBİ’ler ana eksen olmakla birlikte, KOBİ dışındaki firmaların da finansa erişimini bu çerçevede mümkün hale getiriyoruz, yani kullanımı esnek hale getiriyoruz. Bu birinci husus. Kredi Garanti Fonunun kendisi daha çok bu işte koordinatör rolünü oynayacak. Bankalar daha çok reyting sistemleriyle, kendi değerlendirmeleriyle krediye karar verecekler. Burada her bankaya bir üst limit tanınacak. Her bankanın da bu verdiği kredilerden dolayı yazacağı, yani takibe dönüşecek kredi oranını da biz yüzde 7 ile sınırlıyoruz. Kefalet Hazine’nin kefaletinde, artırıyoruz. KOBİ’lere yüzde 85’e kadar kefalet veriyoruz. İhracatçıya ise yüzde 100. KOBİ dışındaki daha büyük firmalara da yüzde 75 bir kefalet söz konusu. Dediğim gibi limitler belirlenecek, standartlar belirlenecek. Bankacılık sektörü esas itibariyle bu kredilendirmeyi kendileri yapacaklar. Şu andaki imkanlarımız 20 milyar liraya kadar bir kredi hacmini sunuyor. Ama inanıyorum ki yakın dönemde ilave bütçeden gelecek kaynaklarla bunu kat kat daha yükseğe çıkarma imkanımız olacak.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Kredi Garanti Fonu ile bankacılık sektörünün aktörleri arasında TOBB’un (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) katkılarıyla Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı bir törende protokol imzalanmış ve KOBİ’lere yıllık yüzde 10’un altında faiz oranı ile kredi verilmesine yönelik anlaşma sağlanmıştı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol