Kredi Yapılandırma (Refinansman)

Günümüzde ekonomilerin dalgalı seyir izlemesi banka faiz oranlarını da etkilemektedir. Ekonominin seyrine göre banka faiz oranları kimi zaman yükselmektedir kimi zaman ise düşmektedir. Refinansman böyle durumlarda devreye girmektedir. Bankalar daha önce kredi kullanmış müşterilerine düşen faiz oranlarından yararlanabilmeleri için Refinansman kampanyasını başlatmıştır.

Refinansman daha önce kredi kullanmış olan kişilerin düşen faiz oranından yeni kredi kullanarak önceki kredisini kapatmasıyla yapılan bir yeniden kredi yapılandırmasından başka bir şey değildir. Refinansman sadece düşük faiz oranlarından yaralanmak için kullanılmamaktadır. Aynı zamanda ödeme güçlüğü çekilen kredileri yeniden yapılandırılarak vade seçeneklerinin esnetilmesinde de kullanılmaktadır. Refinansman’ ın genel olarak tüketiciye faiz ödemelerini azaltılması, kredi vadesinin iyileştirilmesi ve kredi şartlarının iyileştirilmesi gibi faydalar sağlamaktadır.

Refinansman’ dan yaralanan müşteriler piyasa şartlarına göre düşen faiz oranlarından yararlanarak kredisini yapılandırmalarıyla kredi faiz ödemelerini düşürebilmektedir. Bunun yanında Refinansman kullanılarak ödemekte zorluk çekilen kredi yapılandırılmasıyla kredinin vade seçenekleri uzatılabilmektedir. Aynı zamanda Refinansman’ ın tüketiciye diğer bir faydası kredinin şartlarının iyileştirilmesini sağlamasıdır. Örneğin değişken faiz oranlı bir kredi Refinansman kullanılarak kolaylıkla sabit faiz oranlı krediye dönüştürülebilmektedir.

Refinansman kullanılmadan önce bazı konulara dikkat etmek gerekmektedir. Şöyle ki krediyi kullanmadan önce yapılandırmaya gideceğiniz kredinin ne kadar anaparası kaldığına, kalan vadesine ve faiz oranına göre değerlendirme yapmak tüketicinin yararına olacaktır. Bunun yanında Refinansman kullanılarak eski kredinin kapatılması sonucunda bankalar sizden erken ödeme cezası talep edebilmektedir. Ayrıca Refinansman kullanılması halinde bankalar sizden yeniden ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti ve dosya masrafı isteyebilmektedir. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın