Ana SayfaEkonomiFitch, Türk Bankalarının Görünümünü “negatif”e Düşürdü

Fitch, Türk Bankalarının Görünümünü “negatif”e Düşürdü

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Küresel derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarının 2017 görünümünü “durağan” dan “negatif”e düşürdü. Fitch, siyasi istikrar ve faaliyet ortamının getirdiği risklerin bankaların kredi notlarını baskılayabileceğini belirtirken, kur ve faiz değişkenliği potansiyelinin de daha çok arttığını bildirdi.

Kısa vadeli döviz toptan fonlamasının yüksek oluşunun bankaları büyük ölçüde kredi yapılandırma riskleriyle karşı karşıya getirdiğini söyleyen Finch, Türkiye’nin ülke riskine dair yatırımcı güveninde gelgitlere sebep olduğunu açıklamasına ekledi.

Fitch, aynı zamanda 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişiminin sebep olduğu siyasi çalkantıların Türkiye’nin geniş vadedeki ekonomik performansını ve bankaların varlık kalitelerini olumsuz yönde etkileyebileceğini açıklarken, döviz kredilerinin toplam kredilere göre 1/3 oranında olduğunu ve bu yüzden TL’nin son 3 yılın en sert değer kaybını yaşamasının muhtemel olduğunu vurguladı.

Bankacılık sektöründeki sorunlu kredi oranlarında dengeli bir artma olacağını düşünen Fitch, sorunlu kredi oranı 2016 yılının ilk 9 ayı çerisinde %3.3 iken, 2017 yılının sonlarına doğru bu oranın %4 olacağını tahmin ettiklerini dile getirdi. Ayrıca performans izleme listesindeki kredilerindeki artan yeniden yapılandırmaların varlık kalitesinin düşüşüyle birlikte daha da artabileceğini de sözlerine ekledi. Türk bankalarının büyük oranda kısa vadeli dış borçlanmaya tabi olmasına rağmen bu ihtimalin uzun zamandan beri mevcut olduğunu ve Temmuz’dan beri finansmanın fleksibilitesini sürdürdüğünü açıklayan Fitch, buna karşın fonlama giderlerinin yatırımcı güveni ve Türkiye’deki iç risklerle doğru orantılı olarak 2017’de daha fazla olabileceğini belirtti.

Fitch, değerlendirme yaptıkları Türk bankalarının dış borçlarını önümüzdeki yıl içinde karşılayabilmek amacıyla yeterince döviz biriktirebileceğini tahmin ettiklerini ancak fonlama piyasaları kapalı kalmaya devam ederse bu durumun Türkiye’nin dış kaynaklarını olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Ayrıca Fitch, Türk bankacılık sektörünün görünümünü “durağan”dan negatife düşürmelerinin sebebinin değerlendirme içerisine alınan bankaların %80’inin negatif görünüme sahip olması olduğunu belirtti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.