Ana SayfaEkonomiDolar 3,35’in Altını da Gördü!

Dolar 3,35’in Altını da Gördü!
D

-

Türk Lirası ABD Başkanlık seçimlerinden bu yana özellikle Amerikan Doları ve Euro karşısında devam ettirdiği düşüşüne bu hafta itibari ile son verdi. Hızla tırmanışa geçen milli para birimi kayıplarının önemli bir kısmını telafi etti. Bugün (08.12.2016) saat 12 itibari ile 3,35’in altına sarkan Amerikan Doları, o noktadan bir miktar toparlandı.

ABD Başkanlık seçimlerinin ardından global çapta değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimlerinden dahi negatif ayrışan Türk Lirası; toparlanma sürecinde gerek hükümetin aldığı kararlar, gerekse reel sektörün ve halkın yürüttüğü kampanyalar neticesinde bu kez diğer ülke para birimlerinden pozitif ayrıştı. Özellikle son 3 günde en çok değerlenen para birimi konumunda olan Türk Lirası, ülke çapında hemen her kesimden yoğun destek alıyor.

Her Kesimden Türk Lirası’na Destek Var!

Bugün; Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş), 172 milyon Amerikan Doları’nı ve 20 milyon Euro’yu Türk Lirası’na çevirdiğini açıkladı. Daha önce; Borsa İstanbul (BIST), Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Diyanet İşleri Başkanlığı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD),  Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) da dövizle işlem yapmayacaklarını ve tüm işlemlerinde Türk Lirası kullanacaklarını açıklamışlardı.

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Savunma Sanayi Müsteşarlığı, kullanımında olan Savunma Sanayii Destekleme Fonuna ait 262,7 milyon ABD Doları ile 31,3 Milyon Euro’nun dün itibari ile Türk Lirası’na çevrildiği açıklamıştı.

Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Aksu bugün yaptığı açıklamada; yabancı para cinsinden olan yatırım harcamalarını, ürün ve hizmet alımlarını ve kira sözleşmelerini Türk lirasına çevirmeye başladıklarını açıkladı.

Amerikan Doları şu anda (12:26) 3,3580 liradan, Euro ise 3,6280’den işlem görüyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol