Dolar Üzerinden Borcu Olanlara Tavsiyeler

0

Doların Kasım ayında ABD’de yapılan başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın galibiyetinden itibaren hızla yükselmeye başlaması, dolar üzerinden borcu olan kişileri kara kara düşündürüyor.

Yakın zamanda hızlı bir yükseliş yaşayan dolar piyasalarda büyük çalkantılara sebep oldu. Bilhassa döviz üzerinden borçlu olan vatandaşları bir telaş sardı. Ancak 20 yıldır mevcut olan bir yasa sayesinde döviz üzerinden borçlanan vatandaşlar borçlarını Türk Lirası olarak ödeyebilir. Bu yasaya göre döviz üzerinden borçlanan kişi veya kurumlar mahkemeye başvurarak sözleşmenin yeniden yapılandırılıp döviz üzerinden olan borcu Türk Lirası olarak değiştirebilirler.

UZMANLAR NE DİYOR ?

Konunun uzmanı olan avukatlar, döviz kurlarındaki artışın döviz üzerinden borcu olan vatandaşları ciddi ölçüde  zarara uğrattığını belirterek, bu zararı telafi edebilmek için Borçlar Kanunu 138.madde uyarınca sözleşmenin yeniden yapılandırılabileceğini dile getiriyor. Bu yasanın yaklaşık 20 yıl önce çıktığını fakat vatandaşların çoğunlukla bundan haberi olmadığı için mağduriyet yaşadıklarını söyleyen uzmanlar, döviz üzerinden borçlananların ilk önce alacaklıyla anlaşma yoluna gitmesini, bu yolla sonuç alınamaması durumunda ise mahkemeye giderek sözleşmenin yeniden yapılandırılması için başvuruda bulunmasını tavsiye ediyor.

Geçen yıl içerisinde dolar fiyatı 2,60 TL seviyesindeyken 100 bin dolar borç alan bir vatandaş TL hesabıyla 260 bin TL borçlanıyordu. Günümüzde dolar fiyatı 3,41’e yükseldiği için ödenecek borç 341 bin TL’ye yükseliyor ve bu durum borçluyu 81 bin TL zarara sokmuş oluyor. Borçlunun mahkemeye gidip sözleşmenin yeniden yapılandırılması durumunda ise borçlu olan kişi söz konusu 81 bin TL farkı ödemek zorunda kalmıyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın