İhtiyaç Kredisi Kullanabilmek İçin Gerekli Şartlar!

İhtiyaç Kredisi Kullanabilmek İçin Gerekli Şartlar! İhtiyaç Kredisi İçin Banklar Tarafından İstenen Şartlar! Detaylar İçin...

0
İhtiyaç Kredisi Kullanabilmek İçin Gerekli Şartlar!

İhtiyaç Kredisi İçin Banklar Tarafından İstenen Şartlar!

Bankalar ihtiyaç kredisi kampanyaları ile tüketicinin eğitim, düğün, eşya alımı, mevsimlik giderler gibi nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İhtiyaç kredileri geniş bir kapsama hitap etmesinin yanında en doğal kredi türüdür. Yani konut kredisi, taşıt kredisi gibi krediler ihtiyaç kredisinden türemiştir. Dolaysıyla ihtiyaç kredisi için gerekli şartlar tüm krediler için gerekli şartların temelini oluşturmaktadır.

İhtiyaç kredisi alabilmek için gerekli şartlar diğer kredilere göre daha azdır. İhtiyaç kredisi şeklen ipotek, teminat istemeyen bir kredidir. Fakat ihtiyaç kredisi için gerekli bazı şartlar vardır. Bunlardan en önemlisi ödenmemiş borcun olmamasıdır. Ödenememiş borcunuzun olmaması ihtiyaç kredisi almanız için önemli etkenlerden biridir fakat ödenmemiş borcu olan ve takibe düşenler kredi alma imkanı yokta değildir. Bu konuda istisnai durumlar yaşanmaktadır.

İhtiyaç kredisi alabilmek için gerekli şartlar arasındaki en önemli şartlardan bir diğeri gelir sahibi olmaktır. İhtiyaç kredisi kapsamında genel olarak ortaya bir teminat koyulmadığı için bankalar ihtiyaç kredisi kapsamında kişilerin gelirleri ile yakından ilgilenmektedir. Dolasıyla gelir sahibi olmayanların ve almak istediği kredi miktarı gelirini aşan kişilerin ihtiyaç kredisi alması zor gözükmektedir.

Bu şartları ek olarak kredi kullanmış veya kredilendirme sektörü ile ilişkisi olanların iyi bildiği bazı genel şartlarda vardır. Bu şartlar genel olarak kredi notunun iyi olması ve banka sicilinin temiz olmasıdır. Bankalar ihtiyaç kredisinin de dahil olduğu kredilendirme aşamasında tüketicilerin borcuna sadık olmasını istemektedir. Kredi notunun ve banka sicilinin borç ödemeleriyle yakından ilgili olduğu için ihtiyaç kredisi kullanılmasında da önemli etkendir .

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın