Advert Advert Advert

İhtiyaç Kredisi Kullanabilmek İçin Gerekli Şartlar

İhtiyaç Kredisi Kullanabilmek İçin Gerekli Şartlar
İhtiyaç Kredisi Kullanabilmek İçin Gerekli Şartlar -

Bankalar tüketicinin çeşitli nakit ihtiyaçlarına farklı kredilendirme türleri ile cevap vermektedir. Bu kredilendirme türlerinden biriside ihtiyaç kredisidir. İhtiyaç kredileri düğün masraflarından eğitim masraflarına beyaz eşya masraflarından dayanıklı ev aletleri masraflarına kadar çeşitli masraf kalemlerine hitap eden geniş kapsamlı bir kredidir. Hal böyleyken çok kullanılan bir kredi türü olmasından dolayı bu yazımızda ihtiyaç kredisi için gerekli şartları inceledik. Ayrıntılar Haberimizde.

İhtiyaç Kredisi İçin Banklar Tarafından İstenen Şartlar

Bankalar ihtiyaç kredisi kampanyaları ile tüketicinin eğitim, düğün, eşya alımı, mevsimlik giderler gibi nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İhtiyaç kredileri geniş bir kapsama hitap etmesinin yanında en doğal kredi türüdür. Yani konut kredisi, taşıt kredisi gibi krediler ihtiyaç kredisinden türemiştir. Dolaysıyla ihtiyaç kredisi için gerekli şartlar tüm krediler için gerekli şartların temelini oluşturmaktadır.

İhtiyaç kredisi alabilmek için gerekli şartlar diğer kredilere göre daha azdır. İhtiyaç kredisi şeklen ipotek, teminat istemeyen bir kredidir. Fakat ihtiyaç kredisi için gerekli bazı şartlar vardır. Bunlardan en önemlisi ödenmemiş borcun olmamasıdır. Ödenememiş borcunuzun olmaması ihtiyaç kredisi almanız için önemli etkenlerden biridir fakat ödenmemiş borcu olan ve takibe düşenler kredi alma imkanı yokta değildir. Bu konuda istisnai durumlar yaşanmaktadır.

İhtiyaç kredisi alabilmek için gerekli şartlar arasındaki en önemli şartlardan bir diğeri gelir sahibi olmaktır. İhtiyaç kredisi kapsamında genel olarak ortaya bir teminat koyulmadığı için bankalar ihtiyaç kredisi kapsamında kişilerin gelirleri ile yakından ilgilenmektedir. Dolasıyla gelir sahibi olmayanların ve almak istediği kredi miktarı gelirini aşan kişilerin ihtiyaç kredisi alması zor gözükmektedir.

Bu şartları ek olarak kredi kullanmış veya kredilendirme sektörü ile ilişkisi olanların iyi bildiği bazı genel şartlarda vardır. Bu şartlar genel olarak kredi notunun iyi olması ve banka sicilinin temiz olmasıdır. Bankalar ihtiyaç kredisinin de dahil olduğu kredilendirme aşamasında tüketicilerin borcuna sadık olmasını istemektedir. Kredi notunun ve banka sicilinin borç ödemeleriyle yakından ilgili olduğu için ihtiyaç kredisi kullanılmasında da önemli etkendir .

 

ihtiyaç kredisi ihtiyaç kredisi için gerekli şartlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!