Mevduata Tavan Faiz Uygulaması

0

Kamu kurumlarının mevduatları üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Son olarak mevduatlar üzerinde fiyat dengesini sağlamak amacıyla tavan faiz uygulamasının başlatıldığı açıklandı.

Yapılan bir tebliğ sonrasında faiz oranları üzerinde 2 ile 2.5 puan arasında bir düşüşün gerçekleştirilmesi sağlanacak. Son dönemlerde hükümet tarafından faiz oranlarında çeşitli değerlendirmeler gerçekleştirildi. Yapılan son çalışma ile birlikte mevduat faizlerinin düşmesi için önemli bir adım atıldı. Özellikle kamu kurumlarının devlet bankaları içerisinde bulundurduğu mevduatların faizlerinde haksız kazanca neden olmamak ve rekabeti artırmamak adına tavan faiz uygulamasına gidildiği açıklandı.

YENİ FAİZ ORANLARI

Faiz oranı yeni düzenleme ile birlikte Türk lirası üzerinden açılacak olan mevduat hesabının ortalama faiz oranlarının artan bir yüzdeyle çarpılması sonucunda ortaya çıkacak olan oranları geçmemesi üzerine yeni bir sistemin oluşturulduğu belirtildi. Bu sayede yeni faiz oranlarının Hazine tarafından açıklanan rakamlara göre kamu kurumlarının 90 milyar lira civarında bulunan mevduatına uygulanması bekleniyor.

Yeni düzenlemenin daha önceki faiz oranları ile karşılaştırmasının yapılması sonucunda 2 ile 2.5 oranında bir faiz indiriminin gerçekleşmesini sağlıyor. EKK toplantısının sona ermesi ile birlikte Başbakan Binali Yıldırım tarafından merakla beklenen açıklamalar yapıldı. Toplantı sonrasında alınan karar ile birlikte kamu kurumlarının bulunan mevduatları üzerinde yüzde 7.5 faiz standardının belirlendiği ve bu rakamın tavan oran olarak belirlendiği açıklandı.

Tavan faiz oranının belirlenmesinin ardından kamu bankaları arasında ortaya çıkan ve fiyatların yükselmesine neden olan faiz yarışının sona ermesi bekleniyor. Alınan kararların ardından kamu idarelerine büyük yükümlülükler düşüyor. Bundan sonra her türlü mali kaynaklarının hesaplarını Türk lirası cinsinden tutmaları bekleniyor. 

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version