Ana SayfaSigortaTrafik Sigortasını Yüksek Gösteren Şirketlere Ceza

Trafik Sigortasını Yüksek Gösteren Şirketlere Ceza

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Trafik sigortası yaptırmak isteyen müşterilere ortalama trafik sigortası ücretinden fazla fiyat çıkartan sigorta şirketlerine Hazine Müsteşarlığı’ndan ceza geliyor. Bu sebeple sigorta şirketleri artık yüksek fiyat vermekten çekiniyor.

Geçtiğimiz 1 buçuk yıl içerisinde trafik sigorta primlerinde meydana gelen zamlar yüzünden vatandaşlar sıkıntı yaşamaya başlayınca Hazine Müsteşarlığı konuya el attı. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yürüttüğü çalışmalar neticesinde trafik sigortası uygulamalarında pek çok değişiklik yapıldı. Kusurlu araç sahibinin sigortadan tazminat alamaması kuralı da iptal edildi. Yakın zamanda yapılan değişiklikler sayesinde vatandaşların Sigorta Bilgi Merkezi’nin internet sitesine girerek sigorta şirketlerinin hepsinden eşzamanlı olarak fiyat alabilmesi de mümkün.

Ayrıca vatandaşlar Sigorta Bilgi Merkezi’nin internet sitesinden kendi poliçelerini hazırlayabiliyor. Bununla birlikte bu sistem hakkında bilgisi olmayan vatandaşların, sigorta şirketleri tarafından yüksek fiyatlara maruz kalması durumunda Hazine Müsteşarlığı duruma müdahale ederek ilgili sigorta şirketine yüksek cezalar kesiyor.

Sigorta primlerindeki artışın sebeplerinden biri de dolar fiyatlarının yükselişi yüzünden araç yedek parça fiyatlarının da yükselmesi. Bunun dışında araçların kazadan sonra tamiri yapılırken orijinal yedek parçalarla değil de eşdeğer parçalarla yapılmasını öngören tasarı Danıştay tarafından reddedilince, bu uygulamadan kaynaklanan maliyet sigorta primlerine de yansıdı. Sigorta Bilgi Merkezi istatistikleri doğrultusunda, Aralık ayındaki sigorta prim masraflarında Kasım ayındaki sigorta masraflarına göre %5 oranında artış görüldü. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.