Ana SayfaSigortaTrafik Sigortasını Yüksek Gösteren Şirketlere Ceza

Trafik Sigortasını Yüksek Gösteren Şirketlere Ceza
T

-

Trafik sigortası yaptırmak isteyen müşterilere ortalama trafik sigortası ücretinden fazla fiyat çıkartan sigorta şirketlerine Hazine Müsteşarlığı’ndan ceza geliyor. Bu sebeple sigorta şirketleri artık yüksek fiyat vermekten çekiniyor.

Geçtiğimiz 1 buçuk yıl içerisinde trafik sigorta primlerinde meydana gelen zamlar yüzünden vatandaşlar sıkıntı yaşamaya başlayınca Hazine Müsteşarlığı konuya el attı. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yürüttüğü çalışmalar neticesinde trafik sigortası uygulamalarında pek çok değişiklik yapıldı. Kusurlu araç sahibinin sigortadan tazminat alamaması kuralı da iptal edildi. Yakın zamanda yapılan değişiklikler sayesinde vatandaşların Sigorta Bilgi Merkezi’nin internet sitesine girerek sigorta şirketlerinin hepsinden eşzamanlı olarak fiyat alabilmesi de mümkün.

Ayrıca vatandaşlar Sigorta Bilgi Merkezi’nin internet sitesinden kendi poliçelerini hazırlayabiliyor. Bununla birlikte bu sistem hakkında bilgisi olmayan vatandaşların, sigorta şirketleri tarafından yüksek fiyatlara maruz kalması durumunda Hazine Müsteşarlığı duruma müdahale ederek ilgili sigorta şirketine yüksek cezalar kesiyor.

Sigorta primlerindeki artışın sebeplerinden biri de dolar fiyatlarının yükselişi yüzünden araç yedek parça fiyatlarının da yükselmesi. Bunun dışında araçların kazadan sonra tamiri yapılırken orijinal yedek parçalarla değil de eşdeğer parçalarla yapılmasını öngören tasarı Danıştay tarafından reddedilince, bu uygulamadan kaynaklanan maliyet sigorta primlerine de yansıdı. Sigorta Bilgi Merkezi istatistikleri doğrultusunda, Aralık ayındaki sigorta prim masraflarında Kasım ayındaki sigorta masraflarına göre %5 oranında artış görüldü. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol