Ana SayfaKredi KartlarıKredi Kartı Limiti Maksimum Ne Kadar Olabilir?

Kredi Kartı Limiti Maksimum Ne Kadar Olabilir?

Kredi kartı alt ve üst limitleri yasal düzenlemeye bağlıdır. Peki Kredi Kartı Limiti Maksimum Ne Kadar Olabilir? İşte detaylar!

Yayın tarihi:

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi Kartı Limiti En Fazla Kaç Olur?

Kredi Kartı çoğu harcamamızda nakit ihtiyacımızı karşılamak için imdadımıza koşuyor. Gelişen bankacılık hizmetleriyle giyim, market, akaryakıt, elektrikli ev aletlerine gibi her türlü alışverişte kredi kartı kullanabiliyor. Kredi kartı paranın alternatifi olarak görülse de kimi zaman olmayan paranın harcanmasına da sebep oluyor. Bu yüzden tüketiciyi korumak amacıyla ve tüketim çılgınlığını engellemek amacıyla kredi kartı ile ilgili çeşitli yasal düzenlemeler yapılıyor.

Kredi kartı borçlarının arttığı günümüzde bu borçlanmayı kontrol altına almak amacıyla son zamanlarda yeni bir yasal düzenleme yapıldı. Yapılan yasal düzenleme kredi kartı limitleri ile ilgili oldu. Yapılan yasal düzenlemeye göre kredi kartı limiti kredi kartının alındığı ilk yıl kişinin belgelenebilir net gelirinin 2 katını geçmemesi gerekirken sonraki yıllarda kişinin aylık gelirinin 4 katını geçmemesi gerekiyor.

Bir örnekle açıklaması gerekirse kişinin belgelenebilir aylık net gelirinin 1.300 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda kişinin aldığı kredi kartının limiti ilk yıl maksimum 2.600 TL olabilir. Daha sonraki yıllarda ise kredi kartı limiti 5.200 TL’nin üzerinde olması yasal olarak imkansızdır.

Kredi kartı üst limitini belirleyen bu yasal düzenleme tüketiciye yönelik bir düzenleme olarak karışımıza çıkıyor. Yani bankalar yasal olarak öngörülen kredi kartı limitini size vermek zorunda değildir. Bu durum da çoğu zaman karşımıza çıkıyor. Yasal olarak daha fazla limitli kredi kartı alabilecek kişilere bankalar çoğu zaman daha düşük limitli kredi kartı veriyor. Bunun nedeni ise bankalar borç yükü fazla olan ve kredi notu düşük olan kişilere yüksek limitli kredi kartı vermek istemiyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
65TakipçilerTakip Et
2,237TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...