Ana SayfaEkonomiDestek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör: “Fed Kademeli Faiz Artırırsa TL Yükselebilir”

Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör: “Fed Kademeli Faiz Artırırsa TL Yükselebilir”
D

-

Bugün başlayan ABD Merkez Bankası toplantıları yarın itibari ile son bulacak. Yarın Fed Başkanı Janet Yellen tarafından yapılacak faiz artırımına odaklanan dünya piyasaları, 25 baz puanlık faiz artırım kararı bekliyor. Fed’in faiz artırım kararı sonrasında yurtiçi döviz hareketlenmesinin nasıl olacağı ise merak konusu.

Bu konuda görüşlerini dile getiren Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör; piyasaların ABD Merkez Bankası’nın yarın yapacağı faiz kararı açıklamasına göre yön alacağının altını çizdi.

Geçen Yılki Senaryo Tekrarlanırsa Türk Lirası Yükselir!

2016 yılında aralık ayına kalmadan Fed’in faiz artırmasını bekleyen piyasaların şaşkınlığa uğradığını belirten Gözgör, yarın açıklanacak kararda 25 baz puanlık artışın neredeyse kesin gibi olduğuna dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl dolar/ TL kurunun Fed’in açıklamasının ardından sert düşüş gösterdiğinin altını çizen Gözgör; Fed’in 2015 yılı sonunda 25 baz puanlık faiz artışı yapmasının akabinde Türk Lirası’nın yüzde 20’yi aşkın oranda değerlendiğini kaydetti. Bahse konu tarihte 3 lira seviyelerinde olan dolar kurunun 2,80 liranın altına kadar esnediğini belirten Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör; yarın açıklanacak olan Fed kararı sonrasında da benzer bir senaryo ile karşılaşılabileceğini deklare etti.

Bahse konu senaryonun gerçekleşmesi durumunda dolar kurunun 3,34 desteğine kadar gerileyebileceğini ifade eden Gözgör; bu direncin kırılması halinde kurun 3,30’un altına sarkabileceğini belirtti. Piyasaların 25 baz puanlık faiz artışını tamamen fiyatladığını belirten Gözgör; buna rağmen Fed’in Donald Trump’ın uygulayacağı politikaların etkisini fazla ciddiye alması ve bununla birlikte hızlı bir faiz artışı yapacağına yönelik sinyaller vermesi durumunda dolar kurunun 3,60 lira barajına kadar dayanabileceğini ifade etti. Hali hazırda 3,47’nin altına sarkan dolar kuru ilk senaryoya göz kırpıldığı yorumlarına neden oluyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol