Ana SayfaEkonomiRusya Petrol İhracatını Azaltmayacağını Açıkladı: Petrolün Varil Fiyatı Geriledi!

Rusya Petrol İhracatını Azaltmayacağını Açıkladı: Petrolün Varil Fiyatı Geriledi!
R

-

Petrol ihraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) üyesi olmayan, ancak OPEC ülkeleri üzerinde derin bir etkisi bulunun Rusya, daha önce yaptığı açıklamada 2017 yılında petrol üretimini azaltacağını açıklamıştı. Rus petrol şirketi Transneft’in Başkanı Nikolay Tokarev, Moskova’da Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile görüştükten sonra; Rusya’nın petrol ihracatını azaltmayı planlamadığını söyledi.

Geçtiğimiz Kasım ayında Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleşen OPEC toplantısına “davetli” statüsünde katılan ve OPEC’e üye ülkelerin petrol üretimlerini kısıtlamaları konusunda anlaşmalarına öncülük eden Rusya, akabinde kendisinin de petrol üretimini kısıtlayacağını açıklamıştı.

Üretim Azaltılacak, İhracat Değil!

Viyana’da yapılan OPEC toplantısında birlik üyesi 14 ülke; petrol üretimlerini günlük 1,2 milyon varil azaltarak 32,5 milyon varile düşürme vaadinde bulunmuştu. OPEC’e üye olmayan ancak üye ülkeler üzerinde etkisi bulunan Rusya’da petrol üretimini kısıtlayacağını deklare etmişti. Rusya Enerji Bakanı Novak; OPEC’e üye ülkelerin verdikleri sözde durmaları halinde, Rusya’nın da günlük 300 bin varil petrol üretim kısıtlamasına gideceğini tekrarladı.

Hali hazırda günlük 11,2 milyon varil petrol üretimi olan Rusya’nın gelecek yıl mart ayına kadar üretimini günlük 200 bin varil, nisan ayına kadar da toplam günlük üretimini 300 bin varil azaltmayı planladığı belirtildi.

Petrol üretimi kısıtlaması konusunda açıklama yapan Lukoil Başkan Yardımcısı Ravil Maganov da Rus petrol şirketlerinin tamamının Rusya’nın toplam petrol üretimindeki payları oranında petrol üretiminin kısıtlanması konusunda destek vereceklerini ve tüm şirketlerin ülke kararının arkasında olduğunu açıkladı.

Rusya’nın hem petrol üretimini kısıp hem de petrol ihracatında azaltmaya gitmeyeceğini açıklaması akıllarda soru işareti yaratırken, özellikle OPEC ülkeleri Rusya’nın kendi iç piyasasındaki daralmayı hesap etmiş olmasını umut ediyorlar. Zira bu açıklamanın akabinde brent ham petrolün varil fiyatı 55 doların altına geriledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol