Ana SayfaSigortaZorunlu Deprem Sigortası (DASK) Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Nedir?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Zorunlu Deprem Sigortası Konusuna Genel Bir Bakış

Bankalar kredi kullanmak isteyen müşterilerinden sigorta yaptırmalarını isterler. Bu sigorta çeşitleri kredinin türüne göre değişiklik göstermekle birlikte hayat sigortası, konut sigortası ve DASK sigortası olarak karşımıza çıkıyor. Kredi kullanırken hayat sigortası ve konut sigortası zorunluluk taşımazken kredi kullanabilmek için DASK sigortası yaptırmak zorunluluk taşıyor.

Belediye sınırları içerisinde yer alan meskenleri kapsayan zorunlu deprem sigortası deprem nedeniyle olan zararları karşılayan ve deprem sonucu oluşan tsunami, yangın, yer kayması ve infilak gibi doğal afetlerin oluşturduğu zararları karşılayan bir sigorta türüdür.

Ülkemiz jeolojik olarak deprem kuşağının tam ortasında bulunduğu için DASK zorunlu tutulmaktadır. Ülkemizde doğal afetlerin oluşturduğu zararların 3/2 depremin oluşturduğu zaralar arasında yer alır. Bununla birlikte Türkiye topraklarının yüzde 96’sı deprem kuşakları farklılık göstermekle birlikte deprem bölgesinde yer alıyor. Bu toprakların üzerinde ise nüfusumuzun yüzde 98’i yaşadığı için zorunlu deprem sigortası sadece yasal zorunluluk değil hayati zorunluluk da taşıyor.

DASK sigortası primi ve deprem sonucunda ödenecek tutar binaların özelliklerine göre ve sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermiyor. DASK kapsamında deprem sonunda ödenecek tutar her yıl inşaat maliyetlerine göre hesaplanıyor. DASK tarafından verilen azami teminat tutarı 1 Ocak 2016 yılında belirlediği üzere 160 bin TL’dir.

Zorunlu deprem sigortası teminatına giren bina bölümleri temel, ana duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, tavan ve tabanlar, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, çatılar, koridorlar ve bacalar olarak sayılabilir.  

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.