Ana SayfaEkonomiEsnaf Sicil Affına Kilitlendi

Esnaf Sicil Affına Kilitlendi
E

-

Banka sicil affı çalışmasını yürüten Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışmalarını Başbakanlığa sundu. KOBİ, esnaf ve sanatkârları ilgilendiren bu haber ile ilgili açıklamayı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptı. İşte o açıklamalardan satır başları…

TORBA YASAYA DAHİL EDİLECEK, 2017’DE UYGULANMAYA BAŞLAYACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci işletmelerin yapılandırdıkları borç tutarlarını, belirlenen zaman dilimi içinde ödemeleri durumunda sicil kayıtlarıyla oluşan borçların dikkate alınmamasını içeren bir çalışma içinde olduklarını ifade etti. Yaptıkları çalışmayı Başbakanlığa sunduklarını söyleyen Bakan, çalışmanın torba yasa taslağına girmesi için Maliye Bakanlığına da gönderildiğini söyledi.

Çek ya da senetlerini herhangi bir nedenle ödeyememiş, bankalara borcu olan esnaf ve KOBİ’lere yeniden yapılandırma hakkı vererek sicillerini temizleme imkanı sağlayacak düzenlemenin 2017 yılında hayata geçmesi hedefleniyor.

Yaklaşık 2 milyon sanayici, esnaf ve sanatkârı ilgilendiren bu düzenlemeyi Türkiye Bankalar Birliği, TESK ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ortak çalışma ile yürütüyor. Çalışmanın en önemli kısmı ise sicil affı uygulamasının özel ve kamu bankalarını kapsaması olacak.

BANKALAR KARA LİSTELERİNDEN ÇIKARACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci açıklamasında esnaf ve sanatkârın bankaların kara listesinden çıkarılması üzerinde de çalıştıklarını, yeni düzenlemeye rağmen kara listeden çıkarılmayanların ise bankayı ilgili meslek kuruluşuna şikâyet edebileceğinin müjdesini de verdi.

Denetimlerin ise TBB ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacağını sözlerine ekleyen Tüfenkci, amaçlarının esnaf ve sanatkârların finansal sıkıntılarına ilaç olacak uygulamayı hayata geçirmek olduğunu ifade etti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,412TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol