Advert Advert Advert

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?
Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? -

Yasalar gereği bir arabanın trafiğe çıkabilmesi için zorunlu trafik sigortası yapılması gerekir. Aksi taktirde herhangi bir denetleme halinde araç sahibine trafik polisleri tarafından çeşitli yaptırımlar uygulanabilir. Bu yazımızda zorunlu trafik sigortası konusunu inceledik. Ayrıntılar Haberimizde!

Zorunlu Trafik Sigortası Konusuna Genel Bir Bakış

Trafik kazaları bazen büyük maliyetlere sebep olabilir. Kaza yapılması halinde ve hatalı olunması halinde karşı tarafın araç masraflarını, tedavi masraflarını ve ölüm olması halinde kan parası ödemek durumunda kalınabilir. Zorunlu trafik sigortası kişileri bu gibi durumlara karşı korumaktadır ve yasal olarak sigorta yapmak zorunludur. Aksi taktirde zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araçlar trafiğe çıkması yasaktır.

Zorunlu trafik sigortası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununca düzenlenmiştir ve kaza anında oluşan 3. kişilerin hasarlarını karşılayan bir sigorta çeşididir. Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın maddi hasarlarını karşılarken manevi zararlarını da karşılar. Ayrıca zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, zorunlu trafik sigortasının kapsamı 3. kişilere yöneliktir.

Zorunlu trafik sigortasında üst limitler sigorta limitleri ile bağlantısı vardır. Fakat zorunlu trafik sigorta üst limitleri tamamen sigorta primleri ila alakalı değildir. Kaza masrafları artış gösteriyorsa yıllık olarak üst limit artırılır haliyle de sigorta primleri artmaya başlar. Zorunlu trafik sigortası üst limitleri önemlidir. Söz konu kaza sonucu oluşan zararı karşılamaya sigorta üst limiti yetmez ise kişinin yasal sorumluluğu ortadan kalkmaz.

Zorunlu trafik sigortası kapsamında ödenen zararın üst limit kazanın boyutuna göre değişiklik gösterir. Sadece maddi hasar olan kazaların zararının ödenmesi ile ölümlü ya da yaralanmalı kazaların zararının ödenmesi aynı maliyette olmayacağı için sigorta üst limiti de kazalara göre değişiklik gösterir.

Zorunlu trafik sigortası fayda bakımından kişilere büyük yararlar sağlar. Ne kadar 3. Kişilerin masraflarını karşılıyormuş gibi gözükse de kan parası, tedavi masrafı ve araç tamiri gibi masraf kalemleri büyük masraflar olduğu için sigorta yaptırana da büyük faydalar sağlar.

Trafik sigortası sigorta
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!