Ana SayfaEkonomiKonutta Kiralar Nihayet Gerilemeye Başladı

Konutta Kiralar Nihayet Gerilemeye Başladı
K

-

Ev sahibi olmak hemen herkesin hayali konumunda. Her ay kira ödemek gayet can sıkıcı bir durum. Bu yüzden insanlar borçlanarak dahi olsa ev sahibi olmak için çabalıyorlar. Her sene artan kiralar da insanları buna mecbur bırakıyor. Uzun yıllardır ülkemizde artış gösteren konut kiraları, nihayet düşüş trendine girdi.

Konut kredisi faizlerinde son dönemde yaşanan nispi gerileme, konut kiralarına da yansımış durumda. Düşen konut kredisi faizleri nedeniyle ev almaya yönelen kiracılardan boşalan evler, kira meblağlarında gerilemeye neden olduğu yorumları yapılıyor.

Uzun Zaman Sonra İlk Kez Geriliyor!

Ülkemizde konut kiraları artış oranları incelendiğinde 2013 yılında kiralar ortalama yüzde 7 dolayında artış gösterdi. 2014 yılında ise kira artışları yüzde 10’u buldu. 2015 yılında da hız kesmeyen konut kiraları yine ortalama yüzde 10 seviyesinde zamlandı.

2016 yılı başlarında konut kiralarındaki artışlar her ay ortalama yüzde 1 seviyesinde artış göstererek devam ederken, bu durum son aylarda farklılık arz etmeye başladı.  Yılın ikinci yarısından itibaren konut kredileri faizlerinde bir miktar indirime giden bankalar, ev alma niyetinde olan vatandaşları cesaretlendirdi. Eylül ayından itibaren konut kiraları zamlanmamaya başlarken, ekim ve kasım aylarında ise konut kiralarında indirim gözlenmeye başlandı.

Ekim ve Kasım aylarında yüzde yarım oranında (binde beş) konut kirası ücretleri ortalamasında gerileme yaşandı. Bankaların kredi faizlerini indirmelerine yönelik çağrılarına devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrılarının karşılık bulmaya devam etmesi halinde, kısa vadede kiraların azalmaya devam edeceği ön görülüyor.

Kirada oturan vatandaşların ev sahibi olmaya başlaması ile birlikte, boşalan kiralık daireler kira fiyatlarını arz- talep dengesine uygun olarak aşağı doğru çekiyorlar. Bu durumun 2017 yılında da devam etmesi ve konut kiralarının en azından stabil kalması tahmin ediliyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol