Ana SayfaEkonomiKonutta Kiralar Nihayet Gerilemeye Başladı

Konutta Kiralar Nihayet Gerilemeye Başladı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Ev sahibi olmak hemen herkesin hayali konumunda. Her ay kira ödemek gayet can sıkıcı bir durum. Bu yüzden insanlar borçlanarak dahi olsa ev sahibi olmak için çabalıyorlar. Her sene artan kiralar da insanları buna mecbur bırakıyor. Uzun yıllardır ülkemizde artış gösteren konut kiraları, nihayet düşüş trendine girdi.

Konut kredisi faizlerinde son dönemde yaşanan nispi gerileme, konut kiralarına da yansımış durumda. Düşen konut kredisi faizleri nedeniyle ev almaya yönelen kiracılardan boşalan evler, kira meblağlarında gerilemeye neden olduğu yorumları yapılıyor.

Uzun Zaman Sonra İlk Kez Geriliyor!

Ülkemizde konut kiraları artış oranları incelendiğinde 2013 yılında kiralar ortalama yüzde 7 dolayında artış gösterdi. 2014 yılında ise kira artışları yüzde 10’u buldu. 2015 yılında da hız kesmeyen konut kiraları yine ortalama yüzde 10 seviyesinde zamlandı.

2016 yılı başlarında konut kiralarındaki artışlar her ay ortalama yüzde 1 seviyesinde artış göstererek devam ederken, bu durum son aylarda farklılık arz etmeye başladı.  Yılın ikinci yarısından itibaren konut kredileri faizlerinde bir miktar indirime giden bankalar, ev alma niyetinde olan vatandaşları cesaretlendirdi. Eylül ayından itibaren konut kiraları zamlanmamaya başlarken, ekim ve kasım aylarında ise konut kiralarında indirim gözlenmeye başlandı.

Ekim ve Kasım aylarında yüzde yarım oranında (binde beş) konut kirası ücretleri ortalamasında gerileme yaşandı. Bankaların kredi faizlerini indirmelerine yönelik çağrılarına devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrılarının karşılık bulmaya devam etmesi halinde, kısa vadede kiraların azalmaya devam edeceği ön görülüyor.

Kirada oturan vatandaşların ev sahibi olmaya başlaması ile birlikte, boşalan kiralık daireler kira fiyatlarını arz- talep dengesine uygun olarak aşağı doğru çekiyorlar. Bu durumun 2017 yılında da devam etmesi ve konut kiralarının en azından stabil kalması tahmin ediliyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.