Merkez Bankası Yarın Toplanıyor: Faiz Artar Mı? Artarsa Ne Olur Değişmezse Ne Olur?

0

Merkez Bankası yarın toplanıyor. Geçen ay politika faizi ve koridorun üst bandını artıran Merkez Bankası’nın faiz hakkında yarın vereceği karar merakla bekleniyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz konusunda vereceği karara ilişkin ortak bir görüş yok; piyasa aktörlerinin bu konuda farklı ön görüleri bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Fed’in politika faizlerinde 25 baz puanlık artırıma gitmesi uzun zamandır bekleniyordu. Bu durumu ön gören TCMB’de geçtiğimiz ay faiz artırım kararı almıştı. Fed toplantısından 25 baz puanlık faiz artırımı kararı gelmesi ve 2017 yılı için 3 kez daha 25’er baz puan faiz artırımı gerçekleştirilecek olması yarın ki Merkez Bankası toplantısını etkileyebilir.

3 Farklı Görüş Ön Plana Çıkıyor!

Merkez Bankası’nın yarınki toplantısında faiz kararı hakkında piyasada 3 farklı görüş ön plana çıkıyor. Bir grup; Merkez Bankası’nın Fed’in 2017 yılındaki tavrını beklemek adına bu ay faiz artırımına gitmeyeceğini ve dolar kurunun 3,5 lira seviyesinde olmasının kabul edilebilir görüldüğünü belirtiyor.

Piyasanın önemli bir kısmı Merkez Bankası’nın yarın 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesini bekliyor. Buna gerekçe olarak ise Fed’in 2017 ön görüleri ve Merkez Bankası’nın enflasyonu baskılama isteği gösteriliyor. Bir diğer grup ise Merkez Bankası’nın daha şahin bir tutum izleyerek faizleri 50 baz puan artıracağını tahmin ediyor. Bu grubun gerekçesi ise Merkez Bankası’nın Fed’den 2017’den evvel “ön alma” isteğinde olacağı ve bu sayede Türk Lirası’nı güçlendirme isteği.

Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutması durumunda piyasada bir değişiklik beklenmezken, 25 baz puanlık artışta doların 3,40’a kadar gerileyebileceği tahmin ediliyor. 50 baz puanlık artış düşük ihtimal görülse de bu durumda dolar 3,30’a kadar sarkabilir.

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version