Advert Advert Advert

GSS Borçları Siliniyor! Son Başvuru 2 Ocak 2017

GSS Borçları Siliniyor! Son Başvuru 2 Ocak 2017
GSS Borçları Siliniyor! Son Başvuru 2 Ocak 2017 Çiğdem Yeniay -

Gelir testi yaptırmayan ve borcu olan vatandaşa müjdeli haber! 2 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testi yaptıranlar anaparayı gecikme zammı ve faiz olmadan 12 ayda ödeyecek. Çalışmayan vatandaşların ise borç bakiyeleri tamamen silinecek.

Genel sağlık Sigortası gelir testi için artık sayılı günler kaldı. 2 Ocak 2017 tarihine kadar uzatılan uygulamadan yararlanmak isteyen vatandaşların zaman kaybetmeden testi yaptırmaları gerekiyor. Prim borcu olanlar testi yaptırdıklarında, borçlarını 12 ay vade ile ödeme imkanına kavuşacak. Yaklaşık 6 milyon vatandaşın yararlanacağı bu uygulamada borç faizi ve gecikme zammı da borçlulardan tahsil edilmeyecek. Çalışmadıklarını belgeleyen vatandaşların ise bu güne kadar biriken borçları silinecek.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçlu olan vatandaşlar, gelir testini ikamet ettikleri yerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesine yapabilecek. Yapılan düzenlemeyle vatandaşlara GSS borçlarından kurtulma imkanı veren uygulamaya, başvuru yapmanın son günü ise 2 Ocak 2017 olarak ilan edildi.

KİMLER GELİR TESTİ YAPTIRMAK ZORUNDA

Daha önce Genel Sağlık Sigortasına kayıt yaptırmayan, çalışmayan, aylık ya da 3 aylık şeklinde sosyal güvenlik kurumlarında gelir elde etmeyenler bu testi yaptırmak zorunda. Bunların yanı sıra öğrenimlerine devam eden üniversite ve lise öğrencileri de gelir testi yaptırmak zorunda olanlar arasında yer alıyor. Üniversite öğrencileri için yaş sınırı 25 olarak açıklanırken, lise seviyesinde eğitimlerine devam edenler için yaş sınırı 20 olarak bildirildi.

Herhangi bir eğitim kurumunda eğitime devam etmeyen ve çalışmayan 18 yaş üstü gençlerde gelir testi yaptırmak zorunda olanlar arasında yer alıyor.

genel sağlık sigortası borçları siliniyor gss gss gelir testi gss gelir testi son başvuru tarihi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!