Ana SayfaEkonomiGSS Borçları Siliniyor! Son Başvuru 2 Ocak 2017

GSS Borçları Siliniyor! Son Başvuru 2 Ocak 2017
G

-

Genel sağlık Sigortası gelir testi için artık sayılı günler kaldı. 2 Ocak 2017 tarihine kadar uzatılan uygulamadan yararlanmak isteyen vatandaşların zaman kaybetmeden testi yaptırmaları gerekiyor. Prim borcu olanlar testi yaptırdıklarında, borçlarını 12 ay vade ile ödeme imkanına kavuşacak. Yaklaşık 6 milyon vatandaşın yararlanacağı bu uygulamada borç faizi ve gecikme zammı da borçlulardan tahsil edilmeyecek. Çalışmadıklarını belgeleyen vatandaşların ise bu güne kadar biriken borçları silinecek.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçlu olan vatandaşlar, gelir testini ikamet ettikleri yerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesine yapabilecek. Yapılan düzenlemeyle vatandaşlara GSS borçlarından kurtulma imkanı veren uygulamaya, başvuru yapmanın son günü ise 2 Ocak 2017 olarak ilan edildi.

KİMLER GELİR TESTİ YAPTIRMAK ZORUNDA

Daha önce Genel Sağlık Sigortasına kayıt yaptırmayan, çalışmayan, aylık ya da 3 aylık şeklinde sosyal güvenlik kurumlarında gelir elde etmeyenler bu testi yaptırmak zorunda. Bunların yanı sıra öğrenimlerine devam eden üniversite ve lise öğrencileri de gelir testi yaptırmak zorunda olanlar arasında yer alıyor. Üniversite öğrencileri için yaş sınırı 25 olarak açıklanırken, lise seviyesinde eğitimlerine devam edenler için yaş sınırı 20 olarak bildirildi.

Herhangi bir eğitim kurumunda eğitime devam etmeyen ve çalışmayan 18 yaş üstü gençlerde gelir testi yaptırmak zorunda olanlar arasında yer alıyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol