İpotekli Kredi Nedir?

0

İpotekli Kredi İle Bankalar Tarafında Riskli Görülenler Kredi Kullanabilirler Mi?

Genel olarak bakıldığında geliri az olan tüketiciler daha çok kredi kullanma ihtiyacı duyarlar. Geliri az olanlar hayatlarını idame ettirebilmek için gelirleri yeterli olmadığı için çeşitli finansmanlara ihtiyaç duyarlar. Tüketicinin en büyük finansman kaynağı ise muhakkak ki bankaların tüketiciye sunduğu kredilerdir. Fakat gelir düzeyi düşük olanlar kredi kullanmakta zorluk çekerler. Kredi kullansalar bile hem uzun vadeli bir kredi kullanamazlar hem de faiz oranları o kadar uygun olmaz.

İpotekli kredi gelir düzeyi düşük olan kişilere kredi kullanmakta olanağı sunar. İpotekli kredi kişilerin bankalara teminat olarak bir taşınmazı ipotek ettirmesi ile kullanılabilen bir kredi türüdür. İpotekli kredi ile gelir düzeyi düşük olduğu için kredi kullanamayanlar kredi kullanabilirler. İpotekli krediyi kullanmak isteyenler sahip olduğu taşınmazı veya bir yakınının sahip olduğu taşınmazın %50’sini ipotek ettirmeleri gerekir.

İpotekli kredi ihtiyaç kredisi çeşidi olarak anılsa da daha çok Mortgage kredi kapsamına girmemektedir. Dolayısıyla bir ihtiyaç kredisine göre daha masraflıdır. İpotekli kredi kullanmanız halinde bankalara ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti gibi ek ücretler ödeyebilirsiniz.

İpotekli kredide yanlış anlaşılan bir durum vardır. İpotekli kredi gelir sahibi olmasına rağmen gelir düzeyi kredi kullanmaya yetmeyenlerin başvurduğu bir yöntemdir. İpotekli kredi ile gelir belgesiz kredi kullanılamaz. Bu durum ne yasaldır ne de bankalar kredi ödenemediği için ev satmak ile uğraşmak istemezler. Bankalar, bankacılık hizmeti sunar haliyle emlak hizmeti sunmak istemezler.

İpotekli kredi masraflı bir kredi türü olduğundan ihtiyaç kredisi kullanabilmek için yeterli şartları taşıyanların ipotekli kredi kullanması kişinin aleyhine bir durumdur. İpotekli kredi sadece kredi kullanmak için yeterli şartları taşımayanlar için avantajlıdır.

 

 

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın